Turkuć podjadek

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa)

© bierchen – stock.adobe.com

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to owad z rzędu prostoskrzydłych, z rodziny turkuciowatych, przystosowany do kopania w ziemi, dość pospolity w Europie. Ciało brązowe, przednie kończyny przypominają łopaty. Głowa i tułów mają mocny pancerz. Obie pary skrzydeł są bardzo dobrze rozwinięte. Ciało jest cylindryczne i wydłużone. Na końcu odwłoka znajdują się dwa długie wyrostki. Samica nie jest wyposażona w pokładełko. Czułki dość krótkie.

Występowanie i środowisko PL

To owad obecny w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Południowej, gdzie został zawleczony przez człowieka. Zamieszkuje tereny otwarte, zwykle w pobliżu rzek. Jest obecny także w naszych ogrodach. Nie występuje wysoko w górach. Lubi tereny wilgotne, gleby piaszczysto-gliniaste, torfy.

Tryb życia i zachowanie

Owad ten ryje pod ziemią w oszukiwaniu pokarmu. Korytarze kopie tuż pod ziemią i mają grubość ludzkiego palca. W okresie godowym wieczorami można usłyszeć charakterystyczny, furkoczący śpiew tych owadów.

Pożywienie

Podstawę diety stanowią larwy owadów, mniejsze owady żyjące w ziemi. Zjada także w mniejszych ilościach korzonki roślin, szczątki organicznego pochodzenia.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na maj-czerwiec. Wówczas można usłyszeć brzęczenie. Samica składa do 200 jaj pod ziemią w specjalnej komorze lęgowej i przez 3 tygodnie strzeże ich przed drapieżnikami. Po wykluciu się larw, samica przez kolejne 3 tygodnie opiekuje się nimi. Rozwój do postaci osobnika dorosłego trwa 3 lata.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce jest to gatunek coraz rzadszy. Nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Panuje powszechny osąd, że turkuć podjadek jest szkodnikiem w rolnictwie i warzywnictwie. W rzeczywistości owad ten jest sprzymierzeńcem rolników w tępieniu innych owadów. Największe szkody powstają przy kopaniu tuneli, co powoduje obumieranie plonów.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres godów turkucia podjadka.
     Okres lotu turkucia podjadka.

Pokrewne gatunki owadów

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-11-20, GAT-677




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.