Tygrzyk paskowany

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) to jeden z naszych największych i najpiękniej ubarwionych pająków, trudny do pomylenia z innymi gatunkami. Dymorfizm płciowy dla tego gatunku jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Samiec jest niewielkich rozmiarów i ma brązowe ciało. Jego odwłok jest smuky i ma delikatny rysunek. Ma bardzo długie odnóża. Samice są dużo większe od samców. Głowotułów jest jasny, srebrzysty, niewielkich rozmiarów, odwłok jest duży, paskowany. Pasy są na przemian żółte, białe i czarne. Odnóża samic są krótsze. Samiec mierzy 4-6 mm, samica 14-19 mm.

Występowanie i środowisko PL

Obecny w całej Polsce. Lubi wilgotne łąki.

Tryb życia i zachowanie

Pająk ten buduje mocne sieci łowne, zwykle pośród traw, nisko przy ziemi. Sieć ma w środkowej części charakterystyczne wzmocnienie w postaci zygzaka. Pająk buduje ją przez około 40-50 minut. Tygrzyk zwykle w ciągu dnia czeka na zdobycz w środku swojej pajęczyny. Noc i niepogodę spędza w różnego rodzaju szparach. Młode tygrzyki zimują w kokonach.

Pożywienie

Poluje na owady, głównie szarańczaki.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica zwykle zjada samca. Zdarza się to już podczas kopulacji. Samica składa jaja do kokonów, kilka centymetrów nad ziemią, pośród roślinności.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To jeden z naszych najpiękniejszych pająków.

Pytania

Pytania

czy tygrzyk pasowany jest jadowity? Czy ukąszenie tygrzyka jest groźne?

Ukąszenie przez tygrzyka jest naprawdę mało prawdopodobne. Prawie każdy gatunek pająka w Polsce jest jadowity, ale tylko nieliczne są wstanie przebić skórę człowieka. Potrafią to tylko duże pająki jak krzyżaki czy kątniki. Ich ukąszenia zdarzają się rzadko. Jad tych pająków, w tym tygrzyka, ma działanie bardzo podobne jak u os czy pszczół. Warto podkreślić, że działanie toksyny pająków może się nieco różnić w zależności od organizmu człowieka. Może się pojawić ból, opuchlizna, zaczerwienienie lub swędzenie. Komplikacje po ukąszeniu tygrzyka mogą wystąpić u osób z alergią.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Możliwość obserwacji tygrzyka paskowanego w Polsce.

Pokrewne gatunki bezkręgowców


Rozwój pająków
Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?
Największe pająki w Polsce
Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?
Tarantula
Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?
Ile oczu ma pająk?
Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


© medianauka.pl, 2016-06-03, GAT-4055




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.