Tyrankowate, tyranki

Tyrankowate, tyranki (Tyrannidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 309 gatunków w 103 rodzajach. To jedna z większych rodzin ptaków na świecie. W Polsce nie występują żadni przedstawiciele tej rodziny.

Ptaki te mają dużą głowę, spłaszczony dziób u jego nasady, oraz małe, słabe nogi. Skrzydła najczęściej są zaostrzone na ich końcach. Ogon jest zaokrąglony, ma też niewielkie wcięcie. Ubarwienie najczęściej zielone, brązowe lub szare, zwykle w pastelowych barwach. Dymorfizm płciowy na ogół nie występuje. Na głowie często występują nastroszone piórka, gdy ptak jest zdenerwowany.

Występowanie i środowisko

Ptaki te żyją w obu Amerykach. Zajmują zwykle środowiska leśne i różnego rodzaju zadrzewienia. Mała grupa gatunków zamieszkuje łąki. Łącznie ptaki te zajmują prawie każde siedlisko obu Ameryk.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki tej rodziny ptaków, szczególnie tyrany, są bardzo agresywne i atakują znacznie większe od siebie inne ptaki.

Polują na owady z pozycji obserwatora. Rzucają się w powietrze za przelatującym owadem. Złapaną ofiarę zjadają na stanowisku obserwacyjnym. Są tu ptaki migrujące oraz osiadłe. Prawie wszystkie gatunki ze strefy chłodniejszej na zimę odlatują w rejony tropikalne.

Odzywają się za pomocą gwizdów i świergotów. Są dość hałaśliwe.

Rozmnażanie

Gniazda najczęściej stanowią otwarte czarki, są też gniazda kuliste z bocznym wejściem, gniazdują też w dziuplach. Gniazdo buduje samica i samiec. W tropikach samice składają najczęściej 2-3 jaja, poza tym obszarem na ogół 4 jaja w zniesieniu. W lęgu najwięcej 8 jaj. Okres wysiadywania w zależności od gatunku wynosi 12-24 dni. Samiec na ogół nie wysiaduje jaj. Młode są samodzielne dopiero po kilku miesiącach. Już w następnym roku przystępują do lęgów.

Pożywienie

Podstawę ich diety stanowią owady. Gatunki tropikalne zjadają też jagody. Jeden z gatunków dietę uzupełnia rybkami.

Ochrona i zagrożenia

Dwa gatunki są krytycznie zagrożone, 9 jest zagrożonych wymarciem, 14 narażonych na wyginięcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki



Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-23, RODZ-288
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-29



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.