Tyrankowate, tyranki

Tyrankowate, tyranki (Tyrannidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 309 gatunków w 103 rodzajach. To jedna z większych rodzin ptaków na świecie. W Polsce nie występują żadni przedstawiciele tej rodziny.

Ptaki te mają dużą głowę, spłaszczony dziób u jego nasady, oraz małe, słabe nogi. Skrzydła najczęściej są zaostrzone na ich końcach. Ogon jest zaokrąglony, ma też niewielkie wcięcie. Ubarwienie najczęściej zielone, brązowe lub szare, zwykle w pastelowych barwach. Dymorfizm płciowy na ogół nie występuje. Na głowie często występują nastroszone piórka, gdy ptak jest zdenerwowany.

Występowanie i środowisko

Ptaki te żyją w obu Amerykach. Zajmują zwykle środowiska leśne i różnego rodzaju zadrzewienia. Mała grupa gatunków zamieszkuje łąki. Łącznie ptaki te zajmują prawie każde siedlisko obu Ameryk.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki tej rodziny ptaków, szczególnie tyrany, są bardzo agresywne i atakują znacznie większe od siebie inne ptaki.

Polują na owady z pozycji obserwatora. Rzucają się w powietrze za przelatującym owadem. Złapaną ofiarę zjadają na stanowisku obserwacyjnym. Są tu ptaki migrujące oraz osiadłe. Prawie wszystkie gatunki ze strefy chłodniejszej na zimę odlatują w rejony tropikalne.

Odzywają się za pomocą gwizdów i świergotów. Są dość hałaśliwe.

Rozmnażanie

Gniazda najczęściej stanowią otwarte czarki, są też gniazda kuliste z bocznym wejściem, gniazdują też w dziuplach. Gniazdo buduje samica i samiec. W tropikach samice składają najczęściej 2-3 jaja, poza tym obszarem na ogół 4 jaja w zniesieniu. W lęgu najwięcej 8 jaj. Okres wysiadywania w zależności od gatunku wynosi 12-24 dni. Samiec na ogół nie wysiaduje jaj. Młode są samodzielne dopiero po kilku miesiącach. Już w następnym roku przystępują do lęgów.

Pożywienie

Podstawę ich diety stanowią owady. Gatunki tropikalne zjadają też jagody. Jeden z gatunków dietę uzupełnia rybkami.

Ochrona i zagrożenia

Dwa gatunki są krytycznie zagrożone, 9 jest zagrożonych wymarciem, 14 narażonych na wyginięcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2015-03-23, RODZ-288
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-29



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.