Urson amerykański

Urson amerykański (Erethizon dorsatum)

© Nick Fox – stock.adobe.com

Urson, igłozwierz północnoamerykański (Erethizon dorsatum) to gatunek dużego gryzonia z rodziny ursonowatych. Charakterystyczne dla tego gatunku są kolce pokrywające prawie cały wierzch ciała. Kolce na końcu mają zadziory i łatwo się łamią. Futro na grzbiecie ma brunatny kolor, jest natomiast białe od strony brzusznej.

Występowanie i środowisko

Ssak ten występuje w Ameryce Północnej. Zamieszkuje lasy iglaste od Alaski po północną część Meksyku.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi nadrzewny i nocny tryb życia. Za dnia odpoczywa w norach, jaskiniach , pniach, gniazdach pośród gałęzi, czasem w grupach. Nie zasypia na zimę. Bardzo dobrze pływa.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość od 64 do 100 cm bez ogona, który osiąga do 30 cm długości. Masa ciała wynosi zwykle od 3,5 do 7 kg, wyjątkowo do 18 kg.

Pożywienie

Zjada łyko drzewa, pączki oraz igły drzew iglastych. Żeruje samotnie.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy przypada na początek zimy (początek rui). Ciąża trwa 205-217 dni. Samica rodzi jedno młode, które jest od razu samodzielne.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Lokalnie występuje pospolicie.

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20



© medianauka.pl, 2016-10-05, GAT-3887




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.