Uszatka błotna

Uszatka błotna (Asio flammeus)

© oiseauxvendée – stock.adobe.com

Uszatka błotna, sowa błotna (Asio flammeus) to sowa z rodziny puszczykowatych, jeden z niewielu gatunków sów prowadzących dzienny tryb życia. Ma jasną szlarę, okrągłą maskę wokół oczu. Oczy są żółte. Nad maską czasem widać pęczki piór (tak zwane uszy). Upierzenie z wierzchu jest brązowe z białymi i płowymi plamami. Spód jasny, grubo kreskowany. Ogon grubo prążkowany, końcówki skrzydeł są czarne. Samiec jest mniejszy od samicy.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek o szerokim zasięgu występowania. Jest obecny w Azji, Europie, Ameryce Północnej, Południowej, a także w Afryce. W Polsce to nieliczny gatunek, jego populację szacuje się na kilkadziesiąt par lęgowych. Występuje na terenach podmokłych.

Tryb życia i zachowanie

Sowa błotna prowadzi dzienny tryb życia. To ptak wędrowny, który podczas przelotów tworzy stada. Podczas lęgów nie tolerują innych ptaków tego samego gatunku.

Morfologia i anatomia

Sowa ta dorasta do 34-40 cm długości ciała, z czego na ogon przypada około 13-15 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi 95-110 cm, ciężar 260-420 g. Ma długie skrzydła.

Pożywienie

Poluje głównie na norniki i inne drobne ssaki.

Rozmnażanie

Gniazdo uszatki błotnej znajduje się na ziemi, w płytkim zagłębieniu, pośród roślinności. Samica składa jaja (zwykle 4-7) od połowy kwietnia i wysiaduje je sama przez 24-29 dni. Młode gniazdo opuszczają po kilkunastu dniach. Po 4-5 tygodniach od wyklucia potrafią już latać i szybko usamodzielniają się. Czasem samica wyprowadza dwa lęgi w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce to gatunek podlegający ścisłej ochronie.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?
Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?
Sowy w Polsce
Czy w Polsce sowy występują pospolicie? Ile gatunków sów występuje w Polsce? Jak duże bywają nasze sowy i czy trudno je spotkać?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2019-01-19, GAT-7503




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.