Wal grenlandzki

Wal grenlandzki (Balaena mysticetus)

© Juulijs – stock.adobe.com

Wal grenlandzki, wieloryb grenlandzki (Balaena mysticetus) to gatunek ssaka wodnego, wieloryba z rodziny wielorybów gładkoskórych, największy przedstawiciel rodziny. Fiszbin osiąga 4 m długości, ma ciemną barwę. Ubarwienie ciała czarne lub szare, często z jaśniejszym spodem.<

Występowanie i środowisko

Wody arktyczne.

Tryb życia i zachowanie

Porusza się w wodzie powoli. Rozwija prędkość 8 km/h, rzadko do 15 km/h. Wyskakuje z wody. Odbywa dalekie wędrówki. Prowadzi stadny tryb życia. W stadzie może się znaleźć nawet 100 osobników.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-20 m, z czego na głowę przypada aż 1/3 długości ciała. Ciężar ciała wynosi 200 ton. Płetwy grzbietowej brak. Płetwy piersiowe osiągają nawet 2 m.

Pożywienie

Drobne skorupiaki.

Rozmnażanie

Po ciąży trwającej rok samica rodzi zwykle 1 młode (co dwa lata). Osesek ma wówczas nawet 5,5 m długości. Samica karmi młode przez rok.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wieloryb ten był z uwagi na jego powolność obiektem intensywnych polowań. Martwy nie tonie, co tylko pogarszało jego sytuację. Dziś podlega całkowitej ochronie.

Ciekawostki

Tłuszcz podskórny ma 45 cm grubości.

Pokrewne gatunki ssaków


Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.5 / 65%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2020-05-16, GAT-624533




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.