Wargacz skalik

Wargacz skalik (Ctenolabrus rupestris)

© Vladimir Wrangel – stock.adobe.com

Wargacz skalik, skalik (Ctenolabrus rupestris) to gatunek ryby z rodziny wargaczy. U podstawy trzony ogona w górnej części czarna plama. Czarna plama znajduje się również na początku płetwy grzbietowej. Sylwetka dość smukła. Brązowawe czasem z różowym odcieniem ciało jest pokryte łuskami cykloidalnymi. Wierzch ciemniejszy, spód jasny. Płetwa grzbietowa długa. Płetwa odbytowa krótka. Ryba spotykana w morskich akwariach. Ma znaczenie w połowach sportowych. Młode osobniki są jasnobrązowe lub jasnozielone.

Występowanie i środowisko

To morska ryba występująca u wybrzeży niemalże całej Europy i północnej części Afryki. Jest obecna w Morzu Śródziemnym i Czarnym i Azowskim.

Środowisko

ryba morska
Hodowla

ryba akwariowa (akwarium morskie)
Oceany / Morza

Atlantyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 18-20 cm.

Pożywienie

Poluje na skorupiaki i mięczaki.

Rozmnażanie

Ikra ma średnicę 1 mm. Prawdopodobnie po trale skaliki giną.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


akwarium

Hodowla – informacje dla akwarystów

Parametry i informacjeOpis
TemperamentBrak informacji.
Zajmowana strefa w akwarium, siedlisko
Temperatura
Dostępność w sklepach w PolsceGatunek trudny do zdobycia.
Ograniczenia prawneUWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie. Czytaj więcej i sprawdź, czy ten gatunek jest na liście CITES.
Atlasy
Atlas ryb akwariowych
Atlas ryb akwariowych słodkowodnych
Atlas ryb akwariowych morskich

Pokrewne gatunki ryb


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

© medianauka.pl, 2022-11-06, GAT-631174




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.