Waruga
© mattiaath – stock.adobe.com
Waruga (Scopus umbretta) to jedyny przedstawiciel rodziny warug o charakterystycznej, dużej głowie z czubem z tyłu. Ciało krępe z krótkimi nogami (jak na ptaka brodzącego), dziób mocny, spłaszczony dwubocznie, na końcu lekko zagięty haczykowato w dół. Palce nóg są spięte błoną pławną. Dziób i nogi są czarne, upierzenie jednolicie brązowe. Samiec i samica wyglądają podobnie.
Występowanie i środowisko
Ptak ten występuje na mokradłach, nad brzegami jezior, stawów, rzek, nad sztucznymi zbiornikami (nawet rowy melioracyjne), a także nad zatoczkami morskimi. Waruga zamieszkuje Afrykę i Madagaskar. Niewielki obszar występowania obejmuje też Półwysep Arabski.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi dzienny i samotniczy tryb życia. Nie jest płochliwa. Dość często żyje w pobliżu człowieka. Warugi w poszukiwaniu pokarmu brodzą w płytkiej wodzie lub przeczesując suchy ląd. W locie ptak chowa głowę ku tyłowi. Zazwyczaj ptak ten się nie odzywa. Podczas lotu wydaje okrzyki.
Pożywienie
Pokarmu szuka za dnia i w nocy. Zjada płazy, ryby i owady. Jego przysmakiem są kijanki i żaby z rodzaju Xenopus.
Rozmnażanie
Warugi budują gniazdo o niezwykłej konstrukcji. Jest to kula o średnicy ponad 1 m, zbudowana z gałęzi i mułu, z tunelem prowadzącym do jej wnętrza. Tunel może mieć nawet 60 cm długości. Budowa gniazda może trwać nawet pół roku. Gniazduje zazwyczaj na drzewach, ale gdy tych jest bardzo mało w okolicy, wówczas buduje na murach, skałach, a nawet na ziemi.
Ciekawą praktyką jest udawana kopulacja, podczas której ptaki wchodzą na siebie, jednak nie dochodzi podczas tego zachowania do prawdziwego zbliżenia.
Warugi rozmnażają się przez cały rok. Samica znosi od 3 do 7 białych jaj, które po pewnym czasie pokrywają się plamami. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 28-30 dni. Pisklęta pozostają pod opieką rodziców przez kolejne 44-50 dni.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest licznym ptakiem w Afryce.
Ciekawostki
Ludy Afryki wierzą, że niepokojenie warugi przynosi nieszczęście.
Ptak ten ma zwyczaj udawać stosunek płciowy, który ma miejsce dopiero po ukończeniu gniazda.
Waruga lubi przyozdobić swoje gniazdo różnymi drobiazgami. Mogą to być kości lub ceramika albo cokolwiek innego.
Pokrewne gatunki ptaków
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
© medianauka.pl, 2015-03-03, GAT-712