Warugi

Warugi (Scopidae) to rodzina ptaków z rzędu pelikanowych. Rodzina ta liczy dziś zaledwie 1 gatunek. W Polsce nie spotkamy przedstawiciela tej rodziny w naturalnym środowisku.

Ptaki te mają charakterystyczną, dużą głowę, mocny, zakończony hakowato dziób i niewielki czub z tyłu głowy. Ubawienie jednolicie brązowe. Nogi, jak na ptaka brodzącego, są dość krótkie. Skrzydła szerokie, zaokrąglone.

Występowanie i środowisko

To ptaki żyjące w Afryce i na Madagaskarze. Można je spotkać na sawannie, nad brzegami zbiorników wody stojącej i rzek oraz w innych wilgotnych miejscach.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka1
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa0
Australia0
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

To ptaki osiadłe. Prowadzą dzienny tryb życia.

Rozmnażanie

Gniazdują na drzewach, murach, skałach lub na ziemi, zwykle w pobliżu wody. Gniazdo jest konstrukcją zadaszoną z tunelem prowadzącym do wnętrza. Jaja wysiaduje samiec i samica.

Pożywienie

Warugi żerują brodząc w płytkiej wodzie. Zjadają żaby, kijanki, małe ryby i owady.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone wymarciem. Występują w Afryce dość pospolicie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2015-03-03, RODZ-262
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-04



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.