Warzywa

warzywa

Warzywa są zielnymi roślinami, które są przez człowieka wykorzystywane bezpośrednio jako pożywienie. Można je spożywać w postaci surowej i po przetworzeniu, na przykład w postaci sałatek.

Spożywane mogą być różne części roślin, w tym liście, same ogonki liściowe, korzenie, łodygi, nasiona, kwiaty lub owoce. Owoce mogą być zatem warzywami. W formalnej klasyfikacji towarów spożywczych warzywa stanowią grupę produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia, obejmująca poza tym co tradycyjnie uznawane jest za warzywa także niektóre grzyby, owoce oliwek, kapary.

Dziś formy uprawne różnią się znacznie od dzikich kuzynów. Podstawową wartość warzyw stanowią walory smakowe i zawartość niezbędnych dla życia mikroelementów, w tym witaminy (w surowych warzywach szczególnie dużo znajduje się witamin A, B, C, PP) oraz form żelaza, fosforu i wapnia. Zawartość błonnika jest bezcenna dla ludzkiego układu pokarmowego.

Atlas warzyw BETA

Przedstawiamy atlas warzyw, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania. Oto wszystkie warzywa, które znajdują się w naszej bazie.

Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie warzyw: 70.

Kolor kwiatów
Środowisko
Użytek
Stanowisko
Grupa
Kraj
Kontynent
IUCN
Zdatność
Ochrona
Rząd
Wielkość
Popularność
Wyników
Sortuj wg


Rodzaje warzyw

Oto różne typy warzyw:

Wśród warzyw można znaleźć rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny.

Skrzynie na warzywa

Skrzynia na warzywa - AI

Warzywa można uprawiać zwyczajnie na grządce w ogródku, a można też sprawić sobie skrzynki na warzywa (skrzynie inspektowe). Czy warto? Po pierwsze skrzynia lepiej chroni przed szkodnikami (na przykład ślimakami), dużymi chwastami. Skrzynie sprawdzają się na tarasie, balkonie. Ponadto uprawa warzyw w takiej skrzynce jest wygodniejsza z uwagi na podwyższenie poziomu gruntu. Na małej powierzchni mieści się świetnie wiele gatunków roślin, łatwiej je podlać.

Skrzynki do uprawy warzyw mają prostą konstrukcję. Można je skręcić z desek o dowolnej grubości, usztywnić w rogach i wypełnić ziemią. Skrzynie nie powinny mieć podłogi i warto je zaimpregnować. Wymiary skrzyń mogą być dowolne. Do stworzenia podwyższonych grządek można wykorzystać również gotowe rabaty.

Pytania

Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?

Owoce i warzywa to ważne źródła potasu, błonnika, kwasu foliowego, przeciwutleniaczy, witamin i inne mikroelementy. Nie zawierają cholesterolu, mają niską zawartość tłuszczu, a szczególnie warzywa także najczęściej mają niewiele kalorii.

Korzyści zdrowotne jakie daje bogata w warzywa i owoce dieta to między innymi:

  • obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych;
  • zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu II;
  • zmniejszenie ryzyka nadciśnienia tętniczego;
  • warzywa odkwaszają organizm;
  • regulacja prawidłowej masy ciała.

Czy wszystkie warzywa są tak samo zdrowe?

Nie. Najzdrowsze warzywa dla organizmu to warzywa zielone i liściaste, a także brokuły, cukinia, papryka, oliwki. Warzywa skrobiowe jak ziemniaki, czy kukurydza nie są już tak zdrowe, gdyż mają wysoki indeks glikemiczny (gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi).

Ile należy jeść warzyw dziennie?

Nie licząc ziemniaków, powinno się zjadać nawet 0,5 kg warzyw dziennie.

Czy pomidor to warzywo?

Z biologicznego punktu widzenia pomidor jest owocem, ponieważ rozwija się z kwiatu. Zwyczajowo jednak zaliczamy go do warzyw z uwagi na jego zastosowanie.

Czym się różnią owoce od warzyw?

Oto różnice między owocami i warzywami:

  • owoce zawsze powstają z kwiatów, a warzywa to także inne części roślin;
  • owoce zawierają nasiona, a warzywa zwykle nie;
  • owoce są zazwyczaj słodkie lub cierpkie, warzywa zaś są łagodne w smaku lub ostre;
  • z owoców przyrządza się desery, słodkie przekąski i soki, a z warzyw dania wytrawne i przystawki;
  • owoce są zazwyczaj bardziej kaloryczne niż warzywa.

Ile jest wszystkich warzy na świecie?

Na świecie uprawia się około 250 gatunków roślin warzywnych, z czego w Polsce około 60 (razem z przyprawami).

Jak działa klucz w atlasie?

Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w naszej bazie danych.

Dla przykładu jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany gatunek zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.

Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować.

Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty, którym nie przypisano danych cech w naszej bazie danych (na przykład z powodów braku danych źródłowych), a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Jeśli zatem karta gatunku nie zostanie wyświetlona dla zadanych warunków, nie oznacza to, że warunki te nie są spełnione.

Pamiętaj, że wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.


Wszystkie atlasy

atlas zwierząt
atlas roslin
atlas grzybów

Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.