Węgorzokształtne

Węgorzokształtne, niedopłetwe (Anguilliformes) to rząd ryb kostnoszkieletowych, do którego zaliczamy 15 rodzin, 132 rodzaje i około 675 gatunków. To ryby o silnie wydłużonym ciele, podobnym do ciała węża. Jest owalne w przekroju poprzecznym. Płetwy zawierają wyłącznie miękkie promienie. Długa płetwa grzbietowa oraz płetwa odbytowa jest zrośnięta z ogonową. Płetw brzusznych brak. Niektóre gatunki nie są wyposażone także w płetwy piersiowe. Niektóre gatunki są jadowite. W Polsce żyje tylko jeden przedstawiciel tego rzędu - węgorz europejski.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
kongrowateCongridae1100Nie
murenowateMuraenidae2000Nie
węgorzowateAnguillidae151Tak
żmijakowateOphichthidae2500Nie


Inne rodziny

Występowanie i środowisko

Na ogół są to gatunki morskie, tylko węgorzowate żyją w wodach słodkich. Najwięcej gatunków żyje w tropikach. Sporo gatunków żyje w głębinach. Zasięg tych ryb jest kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

To zwykle drapieżniki, niektóre gatunki prowadzą pasożytniczy tryb życia. Wiele gatunków dzięki kształtowi swojego ciała ukrywa się w norkach i szczelinach rafy koralowej.


Morfologia i anatomia

Ciało może być nagie lub pokryte drobną łuską, zwykle niewidoczną gołym okiem i osadzoną głęboko w skórze. Na zewnątrz widać niewielką szczelinę skrzelową. Pęcherz pławny jest połączony z przewodem pokarmowym. W kręgosłupie znajduje się około 200 kręgów.

Rozmnażanie

Larwa jest płaska, przeźroczysta, zwykle prowadząca pelagiczny tryb życia. Przypomina wstążkę lub listek. Stadium larwy nosi nazwę leptocephalus.

Pożywienie

Larwy żywią się rozpuszczonymi w wodzie cząstkami organicznymi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Węgorz: Okres ochronny dla węgorza europejskiego.
          Węgorz: Okres tarła u węgorza.
          Węgorz: Sezon na węgorza dla wędkarzy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2015-12-21, RZAD-89




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.