Węgorzowate

Węgorzowate (Anguillidae) to rodzina ryb z rzędu węgorzokształtnych, do którego zaliczamy około 15 gatunków.

To ryby o mocno wydłużonym ciele, w części ogonowej nieco spłaszczonym. Ryby te są podobne do węży. Długa płetwa grzbietowa oraz płetwa odbytowa jest zrośnięta z ogonową. Płetwy brzuszne nie występują.

Występowanie i środowisko

Węgorzowate żyją zwykle w wodach słodkich, co stanowi wyjątek w rzędzie węgorzokształtnych. Zamieszkują płytkie wody morskie, stawy, rzeki, jeziora. Można je spotkać w zlewiskach Atlantyku, Oceanu Indyjskiego oraz Spokojnego.

Tryb życia i zachowanie

To zwykle drapieżniki. Podczas ulewnej pogody ryby te mogą wychodzić na ląd i w trawie pokonywać duże odległości.

Morfologia i anatomia

Pęcherz pławny jest połączony z przewodem pokarmowym. Płetwy zawierają wyłącznie miękkie promienie. W szczękach znajdują się drobne zęby, ułożone w kilku rzędach.

Rozmnażanie

Ryby te na tarło wędrują do morza. Larwa jest płaska, przeźroczysta, zwykle prowadząca pelagiczny tryb życia. Przypomina wstążkę. Stadium larwy nosi nazwę leptocephalus.

Pożywienie

Węgorzowate żywią się żywymi lub martwymi zwierzętami.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Podczas ulewnej pogody węgorze mogą poruszać się po lądzie pośród traw.

To ryby o dużym znaczeniu gospodarczym. Mięso węgorza jest uważane za przysmak, jest tłuste i smaczne. Świetnie nadaje się do wędzenia.

Prawdopodobnie węgorze europejskie i amerykańskie odbywają tarło w jednym miejscu w Morzu Sargassowym. Niezwykłe jest to, że larwy żyją wspólnie, po czym oddzielają się i wędrują w stronę, z której przybyli ich rodzice!


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Okres ochronny dla węgorza europejskiego.
          Okres tarła u węgorza.
          Sezon na węgorza dla wędkarzy.




Ryby katadromiczne
Ryby katadromiczne są to takie ryby, które płyną w dół rzeki wraz prądem wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które płyną z rzek i jezior na tarło do mórz i oceanów.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2015-12-22, RODZ-465



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.