Wiatr słoneczny

Wiatr słoneczny jest to promieniowanie cząsteczkowe jonów, elektronów i protonów oraz w mniejszej mierze atomów, strumień plazmy, którego źródłem jest Słońce, a ściślej - zewnętrzna warstwa naszej gwiazdy (korona). Wiatr słoneczny rozchodzi się we wszystkich kierunkach od Słońca i przemierza przestrzeń międzyplanetarną, tworząc tak zwaną heliosferę.

Ruch cząstek deformowany jest przez pole magnetyczne głównie samego Słońca, a także wiatr z pobliskich gwiazd, w wyniku czego heliosfera nie jest idealną kulą. Zasięg wiatru słonecznego ograniczony jest przez ciśnienie gazu międzygwiazdowego.

W okolicach Słońca prędkość wiatru słonecznego wynosi od 300 do 800 km/s, zaś w pobliżu Ziemi około 500 km/s.

Wiatr słoneczny odkształca magnetosferę Ziemi, która chroni naszą planetę przed tym promieniowaniem.

Pole magnetyczne Ziemi i wiatr słoneczny
© koya979 - stock.adobe.com

W okolicy Ziemi na każdy centymetr sześcienny przestrzeni przypada od 5 do 10 cząsteczek wiatru słonecznego.

Wiatr słoneczny może być przyczyną powstawania burz magnetycznych i zorzy polarnej na Ziemi. Zorza polarna to wyjątkowo piękne zjawisko na nocnym niebie.

zorza polarna
© Timo Oksanen - stock.adobe.com

Pytania

Pytania

Czy Słońce traci masę na skutek wiatru słonecznego?

Tak, każdego roku Słońce wypromieniowuje w postaci wiatru słonecznego około 10 000 miliardów ton materii.




Dlaczego komety mają warkocze?
Skoro kometa porusza się w próżni i nie napotyka żadnego oporu, dlaczego więc ciągnie się za sobą obłok pyłu w postaci warkocza? Co hamuje cząsteczki pyłu w kosmosie?
Jak powstaje zorza polarna?
W okolicach bieguna i koła podbiegunowego można obserwować cudowne zjawisko, jakim jest zorza polarna. Zorza osiąga czasem ogromne rozmiary. Jak powstaje zorza?
Słońce
Słońce to gwiazda w centrum Układu Słonecznego. Słońce jest typową gwiazdą ciągu głównego. Nasza gwiazda skupia aż 99,865 % masy całego Układu Słonecznego. Planety, planetoidy, większość komet i mniejszych obiektów krąży wokół Słońca.

© medianauka.pl, 2022-04-16, A-4425



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.