Wilga (zwyczajna)

Wilga (zwyczajna) (Oriolus oriolus)

© bereta – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Wilga (Oriolus oriolus) to ptak z rodziny wilg, jedyny przedstawiciel tej rodziny w Europie. Samiec jaskrawo ubarwiony. Ciało żółte, skrzydła i część ogona są czarne. Przez ko biegnie czarna kreska. Dziób mocny, czerwonawy. Samica ubarwiona mniej jaskrawo. Z wierzchu jest zielono-żółta, od spodu jasna, kreskowana. Osobniki obu płci tej samej wielkości.

Występowanie i środowisko PL

Występuje prawie w całej Europie, środkowej Azji, Indiach i Azji mniejszej. Zimuje w Afryce i Indiach. Zamieszkuje skraje lasów liściastych i mieszanych, parki i ogrody z wysokimi drzewami. W Polsce jest mało licznym ptakiem lęgowym.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Do Polski przylatuje w kwietniu i maju, odlatuje od końca sierpnia do września. Jest bardzo płochliwa i trudna do obserwacji. To bardzo ruchliwy ptak. Samiec wydaje dźwięk fletowy, przypominający słowo "zofija". Samica skrzeczy.

Pożywienie

Wilga zjada owady i jagody, zbierane zwykle wysoko w koronach drzew. Zjada niejadalne dla dużej części innych ptaków włochate gąsienice.

Rozmnażanie

Gniazdo buduje wysoko nad ziemią z dala od pnia drzewa liściastego w rozwidleniu gałęzi. Zbudowane jest z trawy, wełny i łyka, wysłane jest mchem, suchą trawą, piórami. Okres gniazdowania to maj-czerwiec. Samica raz w roku składa od 3 do 5 jaj o różowym odcieniu (w Polsce jeszcze tylko zaganiacz ma jaja o takim kolorze). Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice przez 13-15 dni. Pisklęta pozostają w gnieździe przez 15 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wilga w Polsce podlega całkowitej ochronie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do kraju przylatują wilgi
          Trwa okres lęgowy wilgi. Pisklęta wykluwają się w połowie czerwca.
          Wilgi odlatują na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.88 / 69.6%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-11-17, GAT-641




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.