Wilga (zwyczajna)

Wilga (zwyczajna) (Oriolus oriolus)

© bereta – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Wilga (Oriolus oriolus) to ptak z rodziny wilg, jedyny przedstawiciel tej rodziny w Europie. Samiec jaskrawo ubarwiony. Ciało żółte, skrzydła i część ogona są czarne. Przez ko biegnie czarna kreska. Dziób mocny, czerwonawy. Samica ubarwiona mniej jaskrawo. Z wierzchu jest zielono-żółta, od spodu jasna, kreskowana. Osobniki obu płci tej samej wielkości.

Występowanie i środowisko PL

Występuje prawie w całej Europie, środkowej Azji, Indiach i Azji mniejszej. Zimuje w Afryce i Indiach. Zamieszkuje skraje lasów liściastych i mieszanych, parki i ogrody z wysokimi drzewami. W Polsce jest mało licznym ptakiem lęgowym.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Do Polski przylatuje w kwietniu i maju, odlatuje od końca sierpnia do września. Jest bardzo płochliwa i trudna do obserwacji. To bardzo ruchliwy ptak. Samiec wydaje dźwięk fletowy, przypominający słowo "zofija". Samica skrzeczy.

Pożywienie

Wilga zjada owady i jagody, zbierane zwykle wysoko w koronach drzew. Zjada niejadalne dla dużej części innych ptaków włochate gąsienice.

Rozmnażanie

Gniazdo buduje wysoko nad ziemią z dala od pnia drzewa liściastego w rozwidleniu gałęzi. Zbudowane jest z trawy, wełny i łyka, wysłane jest mchem, suchą trawą, piórami. Okres gniazdowania to maj-czerwiec. Samica raz w roku składa od 3 do 5 jaj o różowym odcieniu (w Polsce jeszcze tylko zaganiacz ma jaja o takim kolorze). Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice przez 13-15 dni. Pisklęta pozostają w gnieździe przez 15 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wilga w Polsce podlega całkowitej ochronie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do kraju przylatują wilgi
          Trwa okres lęgowy wilgi. Pisklęta wykluwają się w połowie czerwca.
          Wilgi odlatują na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-11-17, GAT-641




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.