Wodnik (zwyczajny)

Wodnik (zwyczajny) (Rallus aquaticus)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Wodnik (Rallus aquaticus) to przedstawiciel rodziny chruścieli o niebieskawym ubarwieniu spodniej części ciała, szyi i bokach głowy. Wierzch i skrzydła są brązowe z czarnym kreskowaniem. Po bokach występują czarno-białe pręgi. Podogonowe pokrywy są białe. Dziób jest dość długi, lekko zakrzywiony w dół. Młode osobniki są mniej kontrastowo ubarwione.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie i Azji, a także w północnej części Afryki. W Polsce jest niezbyt licznym ptakiem lęgowym. Zajmuje wszelkie zarośnięte brzegi wodnych akwenów, torfowiska i bagna. Część ptaków zimuje w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

To ptak trudny w obserwacji, ze względu na prowadzenie życia pośród gęstej roślinności wodnej i przybrzeżnej. Jest ptakiem wędrownym. Migracja odbywa się w nocy. Prowadzi samotniczy tryb życia. Ptak ten żeruje zarówno w dzień jak i w nocy. Porusza się, brodząc po błocie, w płytkiej wodzie lub porusza się po trzcinach. Głos przypomina kwik młodej świni.

Pożywienie

W ciągu wiosny i lata zjada owady, skorupiaki i mięczaki. Taką dietę uzupełnia drobnymi kręgowcami. Jesienią zaczyna przyjmować pokarm roślinny w postaci pędów, owoców i nasion.

Rozmnażanie

Samiec i samica wiążą się na jeden sezon lęgowy, a w ciągu roku może wyprowadzać dwa lęgi. Gniazdo w gęstwinie przybrzeżnej roślinności buduje samiec i samica. Samica składa 5-11 (16) jaj. Wysiadywanie trwa przez 19-22 dni i jest realizowane przez oba ptaki od chwili pełnego zniesienia. Pisklęta przez pierwszy okres pozostają w gnieździe. Lotność uzyskują po 20-30 dniach, a samodzielność po 60 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to ptak objęty ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To bardzo ciekawskie ptaki. Za cenę zaspokojenia ciekawości, są w stanie opuścić swoją kryjówkę.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Okres występowania wodnika w Polsce.
        Okres zimowania wodnika w Polsce w nielicznych miejscach, gdzie woda nie zamarza.

Pokrewne gatunki ptaków


Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Żurawie — quiz

Liczba pytań: 7
Quiz dla każdego
Średni wynik:
4.15 / 59.29%
2024-02-15

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-23, GAT-815




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.