Wójcik
© UTOPIA – stock.adobe.com
Wójcik, pokrzewka zielonawa (Seicercus trochiloides) to rzadki u nas ptak z rodziny świstunek, najrzadziej u nas gniazdująca świstunka. Wójcik jest bardzo podobny do pierwiosnka, od którego różni się jasną pręgą na skrzydle oraz szeroką, żółtawą brwią. Charakterystyczna jest dość duża głowa. Ciało z wierzchu jest zielonkawe, spód jasny. Policzki i podbródek są również jasne. Nogi są ciemne.
Występowanie i środowisko PL
W Polsce bardzo rzadki. Przebywa w koronach drzew lasów mieszanych. W Azji dochodzi do 4500 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Wójcik śpiewa donośnym, zmiennym głosem o rozmaitych i szybko zmieniających się dźwiękach. Przejawia zachowania terytorialne.
Morfologia i anatomia
Wójcik osiąga długość ciała od 10 do 11,5 cm, a rozpiętość skrzydeł nie przekracza 18 cm. Ciężar ciała waha się od 6,5 do 10,5 g.
Pożywienie
Poluje na owady. Rzadziej zjada ślimaki, owoce i nasiona.
Rozmnażanie
Jest monogamiczny. Buduje kuliste gniazda z bocznym otworem. Budulec stanowi mech, liście i trawy. Wyściółka to włosie. Gniazdo umieszczone jest na ziemi w gęstym poszyciu, bardzo często w skarpie, pośród korzeni. Samica znosi raz w roku od 3 do 7 jaj, które sama wysiaduje blisko przez dwa tygodnie. Młode opuszczają gniazdo po 2 tygodniach od wyklucia.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- świstunka północna (Seicercus borealis)
- świstunka szarolica (Seicercus castaniceps)
- świstunka żółtopierśna (Seicercus montis)
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2018-07-01, GAT-3339