Wycinkowate, falicowate

Wycinkowate, falicowate (Drepanidae) to rodzina owadów zaliczanych do motyli nocnych (ciem), która liczy dziś około 1000 gatunków. W Polsce żyje 16 gatunków z tej rodziny owadów. Motyle te grupuje się w Polsce w dwie podrodziny, różniące się dość mocno od siebie: falicowate (Thyatirinae) z 9 gatunkami oraz wycinkowate (Drepaninae) z 7 gatunkami. Niegdyś stanowiły one odrębne rodziny.

Do falicowatych zaliczamy motyle o mocno zbudowanym tułowiu i odwłoku o rozpiętości skrzydeł od 28 do 44 mm. Ich skrzydła są zwykle szare z delikatnymi przepaskami. Tu dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Do wycinkowatych zaliczamy motyle, które mają smukły odwłok i szerokie, rozłożyste skrzydła, a ich pierwsza para jest sierpowato zakończona, z wygiętym brzegiem zewnętrznym. Gdy motyl spoczywa, skrzydła tworzą płaską powierzchnię. Kolor skrzydeł to jasny beż lub jasnobrunatny. Rozpiętość skrzydeł wynosi tu od 18 do 42 mm. Samce mają bardziej grzebieniaste czułki.

Występowanie i środowisko

Motyle te można spotkać w lasach liściastych i mieszanych, w parkach, zakrzewieniach na wszystkich kontynentach świata. Najwięcej gatunków występuje w Europie i Azji.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności. Za dnia spoczywają na liściach i pniach drzew. Przylatują do światła w nocy.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Larwy odżywiają się liśćmi drzew, krzewów i krzewinek.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce nie są to gatunki zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Okres lotu bodlicy sinicy.
          Okres lotu plamówki malinówki w pierwszym pokoleniu.
          Okres lotu plamówki malinówki w drugim pokoleniu.
       Okres lotu wycinki sierpianki.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.52 / 64.38%
2024-01-22




Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-02-22, RODZ-253



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.