Wydrzyk tęposterny

Wydrzyk tęposterny (Stercorarius pomarinus)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Wydrzyk tęposterny (Stercorarius pomarinus) to ptak z rodziny wydrzyków, podobny do wydrzyka ostrosternego, jest wielkości mewy. Środkowe sterówki są wydłużone w szacie godowej. Istnieje odmiana jasna i ciemna tego gatunku. W pierwszym przypadku ma ciemny wierzch głowy oraz dziób, boki głowy żółtawe, ma białą szyję oraz brzuch, reszta ciemna (patrz zdjęcie poniżej). W drugim przypadku ptaki są prawie całe ciemnobrązowe. Na lotkach pierwszorzędowych znajdują się białe plamy.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten gniazduje w północnej części Azji oraz Ameryki Północnej. Bardzo rzadko pojawia się w Polsce nad Bałtykiem przy ujściu Wisły podczas przelotów najczęściej od sierpnia do listopada. Poza okresem zimy można go spotkać na otwartych oceanach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje na otwartym oceanie. Potrafi złowić rybę. Zdobycze kradnie też innym ptakom. To w zasadzie samotnik, choć może tworzyć niewielkie stada.

Pożywienie

W okresie lęgów poluje na lemingi i zjada też jaja oraz pisklęta ptaków. Na otwartym oceanie żywi się rybami. Poluje na ptaki. Nie gardzi też padliną.

Rozmnażanie

Gniazduje w pobliżu morza lub w głębi lądu, zawsze w pobliżu zbiorników wody. Jest monogamiczny. Gniazdo stanowi płytkie zagłębienie w ziemi. Samica od połowy czerwca do połowy lipca składa 2, wyjątkowo 1 lub 3 jaja. Wysiadywanie zaczyna się od złożenia pierwszego jaja i trwa 25-27 dni. Pisklętami zajmuje się samiec i samica. Pokarm zwracają do gniazda. Po 31-37 dniach młode potrafią już latać.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        To najlepszy okres, aby w Polsce zaobserwować podczas przelotów wydrzyka tęposternego.
          Samica wydrzyka tęposternego składa jaja

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-04-27, GAT-771




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.