Wyrakowate

wyrakowate, wyraki, wyrakowate, tarsjusze (Tarsiidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 10 gatunków w 1 rodzaju. W Polsce brak przedstawicieli wyraków w środowisku naturalnym.

Ich cechą charakterystyczną jest znaczne wydłużenie stępu, niezwykle zwrotna głowa, którą mogą obracać o kąt półpełny. To zwierzęta z dużymi oczami i uszami. Czaszka jednego z gatunków jest szersza niż dłuższa.

Występowanie i środowisko

Obszar występowania wyrakowatych to południowo-wschodnia Azja, Filipiny, Archipelag Sundajski. Ich środowiskiem naturalnym jest dżungla.

Tryb życia i zachowanie

Wyraki żyją w parach. Prowadzą nocny i nadrzewny tryb życia.

Pożywienie

Zjadają owady, jaszczurki, inne małe bezkręgowce. To jedyna grupa naczelnych w całości prowadząca drapieżny tryb życia.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Inna nazwa wyraka to tarsjusz.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska — Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-124
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-02



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.