Z jakich pierwiastków składa się nasz wszechświat?

W tablicy Mendelejewa można znaleźć 118 pierwiastków, z czego w naturze na naszej planecie można znaleźć 90 z nich. Reszta powstała w laboratoriach człowieka. Czy w Kosmosie jest podobnie?

Galaktyka

Z badań wynika, że we Wszechświecie najwięcej jest atomu wodoru i helu ze wszystkich znanych nam pierwiastków.

Jeżeli policzyć milion przypadkowych atomów "złowionych" we Wszechświecie, to statystycznie atomów wodoru będzie ponad 950 tysięcy (ponad 95,2%), helu ponad 47 tysięcy (ponad 4,7%) i niecałe 100 atomów innego, dowolnego pierwiastka (to zaledwie 0,01%).

Atomy wodoru i helu to aż 99,99% wszystkich atomów we wszechświecie.

Te dwa pierwiastki to podstawowy budulec gwiazd.

Czy zatem cała masa Wszechświata to wodór i hel?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest bardzo tajemnicza, gdyż naukowcom brakuje wiedzy na temat tego co powoduje, że prędkość rotacji gwiazd w galaktykach jest tak duża w stosunku do masy tych galaktyk. Efekt ten nazwano niedoborem masy, a coś, co go powoduje - ciemną materią.

Tempo ekspansji wszechświata sugeruje zaś istnienie tajemniczej ciemnej energii.

Szacuje się, że ciemna materia to aż prawie 27% masy Wszechświata. Ponad 68% to ciemna energia. Zaledwie prawie 5%, to znana nam forma międzygalaktycznego gazu i gwiazd. To właśnie w tym zakresie określiliśmy udział wodoru i helu.

Czym zatem jest ciemna energia i masa? To temat na osobny "pytajnik".




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Cząstki elementarne


Materia jest zbudowana z atomów, a te z kolei z jąder atomowych, wokół których krążą elektrony. Jądro atomowe składa się z protonów i neutronów. Okazuje się, że składników materii jest znacznie więcej.


© medianauka.pl, 2019-08-11, A-3656



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.