Żaba olbrzymia bucząca
© EcoView – stock.adobe.com
Żaba olbrzymia bucząca (Pyxicephalus adspersus) to bardzo duży przedstawiciel płazów z Afryki, z rzędu płazów bezogonowych. Boki mają kolor żółty, spód kremowy lub białawy, część grzbietowa pokryta zielonkawymi plamami. Z podgardla i boków ciała zwisa skóra. Głowa jest bardzo duża i słabo wyodrębniona z reszty ciała. Występuje dość pospolicie. W odróżnieniu od większości płazów samce tego gatunku są większe od samic.
Oczy są usadowione wysoko na głowie. Źrenice są poziome, tęczówki mają kolor białawy. Kończyny są krótkie, masywne, zakończone krótkimi i grubymi palcami. Palce stóp spięte są błoną pławną. W dolnej szczęce znajdują się trzy kostne twory podobne do zębów.
Występowanie i środowisko
Afryka środkowa i południowa. Przebywa na otwartej sawannie i terenach porośniętych krzakami.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi częściowo podziemny tryb życia. Gdy w środowisku jest bardzo sucho i gorąca przechodzi w stan estywacji (snu letniego). Potrafi z wylinki i wydzieliny skóry utworzyć kokon, który chroni ją przed wysychaniem. Żaba budzi się ze stanu estywacji w porze deszczowej. Jest płazem bardzo agresywnym i żarłocznym. Potrafi pożreć zwierzę, które na nią zapolowało. Jest bardzo agresywna i żarłoczna. Potrafi zaatakować i zjeść zwierzę, które ją zaatakowało. Samiec w okresie godów wydaje buczący odgłos, wabiąc w ten sposób samice. Żaba bucząca podczas godów przejawia silny terytorializm, jest agresywna i poszczególne osobniki walczą ze sobą.
Pożywienie
Młode osobniki zjadają owady i inne bezkręgowce, dorosłe małe kręgowce takie jak płazy (także tego samego gatunku), gady, ssaki i ptaki.
Rozmnażanie
Samiec w okresie godowym wabi kilka samic. Najsilniejszy zajmuje najlepsze miejsce w zbiorniku. Zapłodnienie jaj następuje przed złożeniem jaj do wody. Samice składają skrzek w okresowych kałużach. Ilość jaj to 2000-4000, z których larwy wykluwają się już po dwóch dniach. Skrzekiem opiekuje się samiec. Z jaj wylegają się kijanki już po dwóch dniach. Nad kijankami samiec również roztacza opiekę. Samiec potrafi wykopać rowek do innej kałuży o długości nawet 15 m, aby zapewnić wilgotne środowisko w zbiorniku z kijankami. Kijanki tworzą uporządkowane kohorty. Przeobrażenie kijanek następuje już po 18 dniach.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Żaba olbrzymia bucząca może zapadać w stan estywacji nawet na kilka lat.
Samiec podczas opieki nad młodymi jest bardzo agresywny. Potrafi wystraszyć nawet lwa.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2012-04-24, GAT-120