Żaba rogata
© 04-13-09 @ Cathy Keifer
Żaba rogata (Ceratophrys ornata) to płaz bezogonowy z rodziny żab południowych. To żaba o bardzo masywnej budowie ciała, dość krótkich kończynach, wyjątkowo pięknie ubarwiona. Grzbiet jest zielony z brązowymi plamami, boki są żółtawe, również pokryte ciemnymi plamami, spód jest jasny. Przez grzbiet biegnie czerwonawy pas.
Głowa jest nieproporcjonalnie duża, silnie wysklepiona. Nad dużymi oczami, osadzonymi na szczycie głowy, znajdują się twory, przypominające nieco rogi. Szczęki są potężne i bardzo silne.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje tropikalne lasy Argentyny i Brazylii (południowo-wschodnia część Ameryki Południowej). Żyje w ściółce leśnej.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi lądowy tryb życia. To niezwykle agresywna i żarłoczne zwierzę. Czatuje na ofiary z ukrycia. Zagrzebuje się w ściółkę na tyle głęboko, że wystają nad powierzchnię jedynie oczy.
Podczas suszy potrafi zakopać się niezbyt głęboko, otoczyć kokonem z własnej wylinki zapaść w stan estywacji. Kokon jest dokładnym "odlewem" jej ciała.
Pożywienie
Zjada dość duże ofiary, które z łatwością pokonuje: małe ssaki (myszy), płazy, gady, mięczaki, gąsienice, owady.
Rozmnażanie
Brak danych.
Ochrona i zagrożenia NT
Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Płaz ten jest hodowany w domowych terrariach. To dość agresywne zwierzę. Ukąszenie przez tę żabę jest dla człowieka bardzo bolesne. Żaba ta potrafi zjeść nawet szczura.
To jeden z najpiękniej ubarwionych płazów bezogonowych na świecie.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2014-01-13, GAT-649