Żaba wodna

Żaba wodna (Rana esculenta)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (9).

Żaba wodna (Rana esculenta, syn. Pelophylax kl. esculentus) to płaz uważany za hybrydę żaby jeziorkowej i śmieszki. Grzbiet ma kolor jaskrawozielony i pokryty jest nielicznymi ciemnymi plamkami. Wzdłuż grzbietu biegnie jasna linia kręgowa. W pachwinach oraz na pośladkach nie występują żółte niewielkie plamy, co odróżnia ją od żaby jeziorkowej, bardzo do niej podobnej. Brzuszna strona ciała jest biała. Samce w odróżnieniu od samic mają worki rezonacyjne. Należy do grupy żab zielonych.

Palce stóp są spięte błoną pławną. Błony bębenkowe są dobrze widoczne. Parotydy nie występują. Brak też plam skroniowych. Źrenice oczu są poziome w kształcie elipsy, tęczówki są pomarańczowe lub złociste.

Występowanie i środowisko PL

Obszar występowania to środkowa i wschodnia część Europy. Żaba wodna zamieszkuje większe zbiorniki wodne na nizinach, ale można ją także spotkać w górach do wysokości 1550 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi wodno-lądowy tryb życia. Głównie przesiaduje na brzegu zbiornika wodnego. Gdy poczuje się zagrożona, skacze do wody i nurkuje na jego dno. W okresie godowym żaby te odzywają się charakterystycznym głosem "errr". Aktywna w dzień. Gdy zbiornik wysycha, wędruje w poszukiwaniu innego. Zimuje na dnie zbiorników wodnych lub na lądzie od września-października do marca. Jest dość zwinna. Po ziemi porusza się długimi skokami, w wodzie świetnie pływa i nurkuje. Na ofiarę wyczekuje w bezruchu. Może wędrować i kolonizować obszary odległe o 2,5 km.

Pożywienie

Owady o dziennym trybie życia, dżdżownice, pająki, ślimaki. Czasem też zjadają małe kręgowce jak ryby, traszki, żaby własnego gatunku, ryjówki.

Rozmnażanie

Pora godowa rozpoczyna się od kwietnia do maja. Samica składa skrzek w postaci kulistych kłębów, które zawierają od 1700 do 11 000 jaj, których średnica wynosi 0,9-2,3 mm. Jedna samica może składać jaja różnej wielkości. Większość potomstwa ginie już w fazie rozwoju embrionalnego. Większą żywotność wykazują mieszańce z żabą śmieszką i jeziorkową.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Trwa sen zimowy żaby wodnej. Rozpoczyna się wraz z pierwszymi przymrozkami.
          Trwa okres godowy żaby wodnej. Samce rechocą, nawołując samice. Te składają skrzek w postaci dużych pakietów galaretowatego śluzu z zawieszonymi w nich jajami.
          Kończy się rozwój kijanek żaby wodnej. Następuje metamorfoza z postaci larwalnej do dorosłej.
      Okres aktywnego życia żaby wodnej

Pokrewne gatunki płazów


Żaby brunatne
W Polsce obok żab zielonych (żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i wodna) występują dość pospolicie żaby brunatne takie, jak żaba trawna, podobna do niej żaba moczarowa i żaba dalmatyńska.
Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.32 / 64.15%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2012-02-18, GAT-107




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.