Żabnicokształtne

Żabnicokształtne (Lophiiformes) to rząd ryb kostnoszkieletowych do którego zaliczamy 5 podrzędów, 18 rodzin i do 300 gatunków.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
LinophrynidaeLinophrynidae270Nie
antennicowateAntennariidae500Nie
ogackowate, maźnicowateOgcocephalidae750Nie
żabnicowateLophiidae410Nie


Inne rodziny

Występowanie i środowisko

Ryby te zamieszkują wody tropikalne, ciepłe i umiarkowane na całym świecie. Występują w wodach płytkich, a także w głębinach oceanicznych, nawet do 4000 metrów!

Tryb życia i zachowanie

Ryby z podrzędu matronicowców mają zwyczaj nęcenia zdobyczy za pomocą wabika. Na wabiku znajduje się często świecąca przynęta (zwykle u samic), do której podpływa ofiara. Ryby te biernie czekają na zdobycz.


Morfologia i anatomia

Zwykle ryby te mają niezwykły, przerażający wygląd. Charakterystyczne są wypustki-wabiki. Ich paszcza, jak i cała głowa, jest zwykle ogromna, wyposażona w ostre i duże zęby. Ryby te nie posiadają łusek, za to są wyposażone w kolce, wyrostki, narośla. Ciało jest spłaszczone grzbieto-brzusznie.

Najbardziej charakterystyczne dla tego rzędu ryb są położenie i rozwój pierwszych 2-3 promieni płetwy grzbietowej, które są oddzielone od reszty płetwy i umieszczone na szczycie głowy (wabiki).

Gardło i żołądek są mocno rozciągliwe. Płetwy piersiowe dennych gatunków przypominają nieco kończyny.

Antenicowce są mistrzami kamuflażu.

Rozmnażanie

Jajeczka są otaczane specjalną wydzieliną, co jest spotykane tylko u tych ryb. Wydzielina puchnie podczas pływania. Twór zawierający nawet 3 miliony jaj może osiągać długość 12 metrów.

Pożywienie

Ryby te polują zwykle na inne ryby, ale nie tylko, także na skorupiaki, wieloszczety. Zdarza się, że ofiarami żabnic padają nawet ptaki.

Ochrona i zagrożenia

Brak informacji w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych na temat statusu zagrożenia gatunków ryb z tego rzędu.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ryby z tego rzędu można spotkać na głębokości nawet 4000 metrów!

Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2016-06-11, RZAD-110




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.