Jaka siła utrzymuje zamek z piasku?
Suchy piasek jest sypki, piasek w zbiorniku wody również nie nadaje się do budowy jakichkolwiek konstrukcji. Dlaczego więc lekko wilgotny piasek nadaje się do budowy zamków z piasku? Co spaja te czasem wyrafinowane budowle?
Czasem budowle z piasku to istne dzieła, co widać na załączonej fotografii. Gdy piasek jest suchy, na jego ziarenka nie działają żadne siły spajające, dlatego piasek jest sypki. Gdy piasek znajdzie się w wodzie, ta między ziarenkami piasku może się swobodnie przemieszczać. To oznacza, że piasek pod wodą również nie jest spoisty.
Inaczej ma się rzecz w przypadku wilgotnego piasku. Wówczas wokół jego ziarenek pojawia się wodna otoczka i przewężenie - swoisty wodny most między ziarenkami.
Za spajanie ziarenek piasku odpowiada zjawisko napięcia powierzchniowego, które odpowiada między innymi za powstawanie menisków, baniek mydlanych, kropelek wody, w tym deszczu, umożliwia poruszanie się nartnikom po wodzie. Woda zachowuje się wówczas jak sprężysta błona.
Przepis na piasek do budowy zamków z piasku i piaskowych babek
Każdy przepis na dobry piasek do budowy zamku ma w sobie element spryskiwania go wodą. Ponoć idealne proporcje dla budulca zamkowych piasków i babek to 1:50, czyli jedna porcja wody na 50 porcji piasku. Następnie warto piasek zagęścić przez ubijanie. Dodatkowo im szersza podstawa budowli, tym może być ona wyższa.
Inne czynniki
Warto też dodać, że piasek na morskiej plaży nie jest czysty i zawiera materię organiczną oraz glinę, które mogą być odpowiedzialne dodatkowo za więzi elektryczne pomiędzy ziarenkami takiego piasku.
Zamek z morskiego piasku podczas wysychania pokrywa się solą, która tworzy skorupę i utwardza jego powierzchnię.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Mechanika
Mechanika to dział fizyki, który bada ruch ciał fizycznych. Ruch oznacza zmianę stanu ciała w ujęciu zmiany położenia, orientacji w przestrzeni, energii i innych wielkości fizycznych.
© medianauka.pl, 2019-10-13, A-3696