Zausznik

Zausznik (Podiceps nigricollis)

© Steve Byland – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Zausznik (Podiceps nigricollis) to ptak z rodziny perkozów, występujący także w naszym kraju. W szacie godowej (na zdjęciu poniżej) zausznik ma czarną głowę i szyję, a od oka za uszy wychodzą promieniście złotawe pióra. Grzbiet jest czarny, spod biały, boki ciała brunatne. W szacie spoczynkowej jest czarno-biały. Wierzch głowy jest czarny, a od oka w dół - biały. Grzbiet jest ciemny, szyja z tyłu także, ale z przodu jest szara. Dziób wydaje się zagięty ku górze. Ogon jest zredukowany.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie, Azji i Afryce. Jest mało licznym ptakiem lęgowym w Polsce. Na północy kraju występuje rzadziej. Poza lęgami można go obserwować w zatokach morskich.

Tryb życia i zachowanie

Na zimę zwykle wędruje na zachód i południe Europy lub do Afryki.

Pożywienie

Zjadają wodne owady oraz ich larwy, mięczaki, rozwielitki, rzadko ryby i płazy.

Rozmnażanie

Gniazduje na płytkich, porośniętych roślinnością stawach i jeziorach, nierzadko w pobliżu kolonii lęgowych mew śmieszek. Gniazdo jest pływającą na wodzie platformą. W Polsce lęgowiska są nieregularne i potrafią zanikać lub się nagle pojawiać. Ptaki te chętnie gniazdują w koloniach nawet do 100 par, co stanowi wyjątek w tej rodzinie. Wyprowadza 1 lęg w roku. Samica składa zwykle 3-4 jaja w maju-czerwcu. Okres inkubacji wynosi 20-21 dni. Wysiadują samiec i samica. Pisklęta tuż po wykluciu opuszczają gniazdo, ale wspinają się na grzbiet rodziców i tam spędzają pierwsze tygodnie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną w Polsce.

Ciekawostki

To jedyny perkoz zakładający kolonie lęgowe.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

   Możliwość obserwacji w Polsce zausznika.
          Samica zausznika składa jaja.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-04-18, GAT-757




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.