Zawisak borowiec

Zawisak borowiec (Sphinx pinastri)

© Henrik Larsson - Fotolia.com

Zawisak borowiec (Sphinx pinastri) to gatunek motyla nocnego z rodziny zawisakowatych. Cechą charakterystyczną są trzy skośne i ciemne kreski na szarych skrzydłach pierwszej pary oraz słabo widoczne przepaski. Druga para skrzydeł jest jednolicie szara. Czułki są białe. Barwa skrzydeł doskonale kamufluje tego motyla w środowisku. Na odwłoki widoczne są jasne przepaski. Gąsienica ma zieloną barwę z żółtobrązową linią biegnącą wzdłuż grzbietu. Po bokach znajdują się żółte pasy. Zaopatrzona jest także w ciemny kolec.

Występowanie i środowisko PL

Zawisak borowiec występuje w Afryce, Europie i Azji. Jest obecny na terenie całej Polski, głównie w lasach. Motyl ten występuje także w Ameryce Północnej, gdzie został zawleczony przez człowieka.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu postaci imago trwa od maja do lipca. Zimuje postać poczwarki w ściółce leśnej.

Morfologia i anatomia

Osiąga od 75 do 90 mm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami są sosna pospolita i świerk pospolity, rzadko modrzew. Gąsienica żeruje na igłach. Motyl chętnie siada na kwiatach floksu wiechowatego, wiciokrzewu przewiercienia, mydlnicy lekarskiej, lepnicy białej i czerwonej.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

To szkodnik drzew iglastych. Gąsienice uszkadzają igły. Nie wymaga w Polsce ochrony.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu zawisaka borowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.52 / 64.38%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2018-06-10, GAT-1205




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.