Zielenice
Zielenice (Chlorophyta) to typ organizmów jednokomórkowych lub wielokomórkowych, zaliczanych do protistów. Zaliczamy do nich około 10 000 gatunków. Systematyka tej grupy glonów jest dyskusyjna. Wyróżnia się zielenice właściwe oraz ramienicowe (Charophyta).
Atlas
Ulva lactuca
Sałata morska, watka sałatowa, ulwa sałatowa (Ulva lactuca) to gatunek zielenicy o zasięgu kosmopolitycznym. To jadalny glon, wodorost. Plecha jest zielona, delikatna.
Spirogyra
Skrętnica (Spirogyra) to rodzaj glonów zaliczanych do zielenic, o charakterystycznym nitkowatym kształcie z poskręcanym śrubowato, taśmowym chloroplaście.
Volvox
Toczek (Volvox) to rodzaj jednokomórkowej zielenicy, która tworzy charakterystyczne, kuliste kolonie. Mają zielony kolor i mogą być dostrzeżone gołym okiem.
Chlamydomonas nivalis
Zawłotnia śnieżna (Chlamydomonas nivalis) to gatunek zielenicy o budowie jednokomórkowej, wyposażonym w dwie wici.
Codium spp.
To rodzaj zielenicy o syfonalnej budowie ciała. Plecha tego organizmu to w rzeczywistości jedna, duża komórka z wieloma jądrami.
Wygląd
To jednokomórkowe lub wielokomórkowe glony, najczęściej zielone. Ta grupa organizmów charakteryzuje ogromna różnorodność budowy. Mamy tu organizmy jednokomórkowe, czasem kolonijne i wielokomórkowe, tworzące wyspecjalizowane struktury, chociaż nie są to tkanki. Jednokomórkowe formy są ruchliwe dzięki wiciom. Plecha najczęściej jest nitkowata, czasem przypomina liście lub rurki.
Występowanie i środowisko
To glony o zasięgu kosmopolitycznym. Występują w środowisku wodny, zarówno morskim jak i w wodach słodkich. Są tez gatunki lądowe. Zawsze jednak zielenice wymagają wilgotnego środowiska.
Morfologia i anatomia
Zielenice mają chlorofil i niewielkie ilości innych barwników (czerwone, żółte i brunatne). Materiał zapasowy to skrobia. Ściana komórkowa zielenic zawiera celulozę i pektyny. W budowie komórkowej nie występuje siateczka śródplazmatyczna.
Znaczenie
Zielenice mają pewne znaczenie dla człowieka i środowiska. Oto wybrane zagadnienia:
- Podstawa wielu łańcuchów pokarmowych.
- Zielenice to istotny składnik planktonu.
- Część zielenic to jadalne glony.
Rozmnażanie
Rozmnażanie różnorodne u różnych gatunków, często skomplikowane, z przemianą pokoleń, z fazami płciowymi i bezpłciowymi.
Ciekawostki
Część zielenic to symbionty. Wraz z grzybami tworzą porosty! To specyficzna grupa organizmów o dwoistej naturze.
Istnieją zielenice, które żyją w śniegu!
Pytania
Czy zielenice to rośliny?
Obecnie zielenice zaliczamy do protistów, jednakże systematycy nie są zgodni i pojawiają się propozycje, aby królestwo roślin rozszerzyć o ten typ organizmów. Zakłada się, że zielenice i rośliny mają wspólnego przodka.
Czy zielenice zalicza się do glonów?
Tak, zielenice to glony (algi).
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
- Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
- Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
© medianauka.pl, 2021-01-14, A-3967