Zielonka

Zielonka (Zapornia parva)

© tassos1966 – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Zielonka (Zapornia parva) to niewielki ptak z rodziny chruścieli. Obie płcie mają brązowy wierzch ciała, ciemno nakrapiany. Zielonkawy dziób ma czerwoną plamę u jego nasady. Zielonkawe są też nogi. Podbrzusze jest czarno-białe. Samce są niebieskoszare od strony brzusznej i na głowie po bokach. Samica ma boki głowy niebieskawe, a przód szyi biały. Od spodu samica jest płowa. Młode osobniki nie mają czerwonej plamki na dziobie.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie i Azji oraz w Afryce (zimowiska). W Polsce to bardzo nieliczny ptak lęgowy, występujący w dość dużym rozproszeniu. Preferuje zbiorniki z gęstą roślinnością przybrzeżną, trzcinowiska.

Tryb życia i zachowanie

To ptak trudny w obserwacji ze względu na prowadzenie skrytego trybu życia pośród gęstej roślinności wodnej, czy przybrzeżnej. Jest ptakiem wędrownym. Przejawia zachowania terytorialne, szczególnie podczas lęgów. W poszukiwaniu pokarmu porusza się po trzcinach lub pływa po wodzie. Samiec charakterystycznie kwacze.

Pożywienie

Zjada owady i ich larwy. Odżywia się także nasionami wodnych roślin. Pokarm zbiera z powierzchni wody lub roślin wodnych.

Rozmnażanie

Jest monogamiczna. Para jest ze sobą przez jeden sezon lęgowy. Wyprowadza 1-2 lęgi w ciągu roku. Gniazduje w szuwarach. Gniazdo buduje samiec. Nierzadko konstrukcja gniazda jest zawieszona na trzcinie lub pałce wodnej. Samica składa od 4 do 9 (11) jaj, które wysiaduje samiec i samica przez 21-23 dni. Pisklętami rodzice opiekują się przez pierwsze dni. Młode usamodzielniają się po 45-50 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

To jedyny nasz chruściel z wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Trwa występowania zielonki w POlsce.

Pokrewne gatunki ptaków


Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Żurawie — quiz

Liczba pytań: 7
Quiz dla każdego
Średni wynik:
4.15 / 59.29%
2024-02-15

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-21, GAT-814




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.