Zimnica

Zimnica (Limanda limanda)

© Andy Lidstone – stock.adobe.com

Zimnica (Limanda limanda) to gatunek ryby kostnoszkieletowej z rodziny flądrowatych. Ciało zimnicy pokryte jest bardzo drobną łuską ktenoidalną. Wyraźnie widoczna jest linia boczna, która nad płetwami piersiowymi tworzy charakterystyczny łuk. Ciało, jak u wszystkich fląder, jest niesymetryczne, mocno spłaszczone, a płetwy grzbietowa i odbytowa okalają cało. Oczy znajdują się po prawej stronie głowy. Z wierzchu zimnica ma zmienną barwę, zwykle szarobrunatną, zielonkawą, żółtawą. Od spodu ryba jest biała. Skóra jest szorstka w dotyku.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w rejonach zachodnich i północnych europejskich wód, od Zatoki Biskajskiej po Islandię. W Bałtyku i Morzu Północnym jest dość pospolita. Lubi wody słone, płytkie, do głębokości 40 metrów. Dobrze znosi niskie temperatury wody.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Ocean Arktyczny
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi denny tryb życia.

Morfologia i anatomia

W Bałtyku osiąga rozmiary do 20 cm, poza nim nawet 40 cm.

Pożywienie

Dorosłe osobniki żywią się fauną denną, w tym małżami i skorupiakami.

Rozmnażanie

Okres tarła w Bałtyku trwa od kwietnia do sierpnia, w Morzu Północnym od lutego do lipca. Samica składa do 150 tysięcy ziaren ikry. Larwy i narybek prowadzą pelagiczny tryb życia. Z jak wylęgają się larwy o symetrycznej budowie ciała. Dopiero podczas wzrostu następuje znaczna transformacja ciała.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ryba ta ma znaczenie gospodarcze w rybołówstwie. W Polsce nie podlega ochronie.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres tarła w Bałtyku zimnicy.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-06-11, GAT-1017




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.