Zmierzchnica trupia główka

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos)

© jewo55 – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) to największy motyl Europy i jednocześnie Polski, biorąc pod uwagę jego masę. Tułów i głowa są ciemnobrunatne. Na grzbiecie znajduje się jasny rysunek przypominający trupią czaszkę. Motyl ten ma dość krótkie, cienkie czułki w kolorze brunatnym, zakończone białym wierzchołkiem. Skrzydła pierwszej pary są ciemnobrunatne z brązowymi, czarnymi i żółtymi, nieregularnymi pasami. W środku skrzydła znajduje się malutka, jasna plamka. Tylna para skrzydeł jest żółta z zębatymi, ciemnymi przepaskami. Ma bardzo masywny odwłok w kolorze żółtym z czarnymi paskami i dość szerokim, niebieskim pasem, biegnącym wzdłuż grzbietu. Spód jest żółty.
Gąsienice mogą być koloru żółtego, zielonego i brunatnego. Na segmentach odwłokowych widać charakterystyczne, ukośne, niebieskawe pasy. Na grzbiecie znajdują się drobne, czarne plamki.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie, części Azji i w Afryce. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju, ale bardzo rzadko. Spotykany głównie na południu Polski. Występuje na terenach zurbanizowanych, rolniczych.

Tryb życia i zachowanie

To motyl wędrowny. Pierwsze pokolenie przylatuje w maju i czerwcu. Motyle drugiego pokolenia pojawiają się w Polsce w okresie od sierpnia do października. Część z nich odlatuje na południe Europy, pozostałe giną.
To motyl nocny. W dzień spoczywa na drzewach, ziemi lub murach. Trudno go wówczas zauważyć.

Pożywienie

Motyl odżywia się miodem. W poszukiwaniu miodu motyl ten wchodzi do ula. Gąsienica może żerować na ziemniakach, innych psiankowatych.

Rozmnażanie

W ciągu roku występują dwa pokolenia. Pierwsze przylatuje z południa Europy. Drugie pojawia się w sierpniu.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To najcięższy motyl Europy.

Ćma ta wydziela substancje chemiczne, dzięki którym motyl może wejść do ula, a pszczoły nie są w stanie rozpoznać intruza.

Motyl ten może wydawać bardzo wysokie dźwięki!

Pokrewne gatunki owadów




© medianauka.pl, 2015-07-02, GAT-877




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.