Zmierzchnica trupia główka

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos)

© jewo55 – stock.adobe.com

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) to największy motyl Europy i jednocześnie Polski, biorąc pod uwagę jego masę. Tułów i głowa są ciemnobrunatne. Na grzbiecie znajduje się jasny rysunek przypominający trupią czaszkę. Motyl ten ma dość krótkie, cienkie czułki w kolorze brunatnym, zakończone białym wierzchołkiem. Skrzydła pierwszej pary są ciemnobrunatne z brązowymi, czarnymi i żółtymi, nieregularnymi pasami. W środku skrzydła znajduje się malutka, jasna plamka. Tylna para skrzydeł jest żółta z zębatymi, ciemnymi przepaskami. Ma bardzo masywny odwłok w kolorze żółtym z czarnymi paskami i dość szerokim, niebieskim pasem, biegnącym wzdłuż grzbietu. Spód jest żółty.
Gąsienice mogą być koloru żółtego, zielonego i brunatnego. Na segmentach odwłokowych widać charakterystyczne, ukośne, niebieskawe pasy. Na grzbiecie znajdują się drobne, czarne plamki.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie, części Azji i w Afryce. W Polsce można go spotkać na terenie całego kraju, ale bardzo rzadko. Spotykany głównie na południu Polski. Występuje na terenach zurbanizowanych, rolniczych.

Tryb życia i zachowanie

To motyl wędrowny. Pierwsze pokolenie przylatuje w maju i czerwcu. Motyle drugiego pokolenia pojawiają się w Polsce w okresie od sierpnia do października. Część z nich odlatuje na południe Europy, pozostałe giną.
To motyl nocny. W dzień spoczywa na drzewach, ziemi lub murach. Trudno go wówczas zauważyć.

Pożywienie

Motyl odżywia się miodem. W poszukiwaniu miodu motyl ten wchodzi do ula. Gąsienica może żerować na ziemniakach, innych psiankowatych.

Rozmnażanie

W ciągu roku występują dwa pokolenia. Pierwsze przylatuje z południa Europy. Drugie pojawia się w sierpniu.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To najcięższy motyl Europy.

Ćma ta wydziela substancje chemiczne, dzięki którym motyl może wejść do ula, a pszczoły nie są w stanie rozpoznać intruza.

Motyl ten może wydawać bardzo wysokie dźwięki!

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.79 / 65.67%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-07-02, GAT-877




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.