Zmrocznik wilczomleczek

Zmrocznik wilczomleczek (Hyles euphorbiae)

© Alcuin – stock.adobe.com

Zmrocznik wilczomleczek (Hyles euphorbiae) to gatunek motyla nocnego z rodziny zawisakowatych. Spód skrzydeł jest różowy co odróżnia ten gatunek motyla od zmrocznika przytuliaka. Pierwsza para skrzydeł ma beżowy kolor z oliwkowym lub różowawym odcieniem. Są tu też 3 ciemne plamy (czasem dwie). Skrzydła drugiej pary są różowe, u nasady czarne, czarne na skraju, potem jasnoróżowe na samym brzegu skrzydeł. Gąsienica jest czarna, a na grzbiecie widoczny czerwony pas, dwa rzędy żółtych plamek i liczne drobne, jasne plamki. Na końcu znajduje się czerwony kolec z czarnym końcem. Czułki są białe z wierzchu.

Występowanie i środowisko PL

To motyl Europy, Azji i północnej części Afryki. Gatunek introdukowany w Ameryce Północnej. W Polsce to dość pospolity gatunek motyla. Występuje na polach, łąkach, w ogrodach, na ugorach, przydrożach, na skrajach lasów.

Tryb życia i zachowanie

Przepoczwarzenie następuje w październiku. Zimuje postać poczwarki w ziemi. Okres lotu trwa od połowy maja do połowy lipca. Drugie pokolenie pojawia się w okresie od połowy sierpnia do września. Zmrocznik wilczomleczek lata w nocy i o zmierzchu. W nocy chętnie przylatuje do światła.

Morfologia i anatomia

Zmrocznik wilczomleczek osiąga 6-7,2 cm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to wilczomlecz, rdest i fuksja. Gąsienice żerują gromadnie (nawet kilkadziesiąt osobników na jednej roślinie).

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Gąsienica jest trująca.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres występowania motyli pierwszego pokolenia.
          Okres występowania motyli drugiego pokolenia.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.85 / 65.95%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2018-08-31, GAT-1209




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.