Zniczek

Zniczek (Regulus ignicapillus)

© Lorde Nelson – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Zniczek (Regulus ignicapillus) to mały ptak z rodziny mysikrólików, bardzo podobny do mysikrólika zwyczajnego. Prawie kuliste ciało z wierzchu jest oliwkowozielone, jasne od spodu. Nad okiem biegnie biała brew, a przez oko ciemny pasek. Pod okiem znajduje się biała kreska. Po bokach szyi znajduje się żółta plama. Samica ma żółty pasek na głowie, samiec ma także pomarańczowe pióra na czubku. Na skrzydłach można znaleźć dwa jasne paski.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten występuje w Europie, północnej części Afryki i Azji Mniejszej. W Polsce jest nieliczny, ale lęgowy. Przebywa w lasach iglastych, także mieszanych.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten jest trudny w obserwacji, gdyż zwykle przebywa wysoko w koronach drzew. Polskie zniczki na zimę odlatują na zachód Europy lub nad Morze Śródziemne. Ma bardzo wysoki głos, na tyle wysoki, że niektórzy ludzie nie mogą go usłyszeć. Śpiew kończy się trylem.

Pożywienie

Zniczek zjada owady, ich gąsienice, jaja i poczwarki, a także pająki. Zimą zjada też nasiona świerka i sosny.

Rozmnażanie

Gniazdo jest głębokie, w kształcie kulistej czarki, wplecione w gałęzie, budowane trzy tygodnie. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Składanie jaj zaczyna się w maju. Samica składa w lęgu 8-10 jaj, które wysiaduje przez 14-17 dni. Przez 18-21 dni młode przebywają nadal w gnieździe, karmione przez samicę i samca.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce zniczek znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Gdy gniazdo nasiąknie wodą podczas obfitego deszczu, może ważyć nawet kilka razy więcej niż zwykle. Ma jednak doskonałe własności termoizolacyjne.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Możliwość obserwacji w Polsce zniczka

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-11, GAT-752




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.