Żółw grecki

Żółw grecki (Testudo hermanni)

© cynoclub - Fotolia.com

Żółw grecki (Testudo hermanni) to gad z rodziny żółwi lądowych, podrzędu skrytoszyjnych, często spotykany w domowych hodowlach. Głowa jest dość duża, pokryta tarczkami. Szyja jest długa. Szczęki są mocne, przypominają dziób. Pancerz jest silnie wysklepiony. Pancerz brzuszny jest dość płaski, lekko zagięty do góry po obu bokach. Plastron w tylnej części samca jest wklęsły, u samicy - plaski. Kończyny przednie mają nieco spłaszczony kształt, tylne są walcowate, z pięcioma (czasem zredukowanymi do 3) pazurami. Przy nasadzie ogona na nogach znajdują się guzki. Zwężający się ogon zakończony jest kolcem. Zarówno głowa jak i nogi mogą być chowane w pancerzu. Karapaks jest żółtawy, brązowy lub oliwkowy z ciemną plamą na środku każdej tarczy. Części nieosłonięte są szare.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje tereny suche, kamieniste i trawiaste w Europie (Półwysep Bałkański, Apeniński, Sycylia, Korsyka, Sardynia, a także wyspowo Francja i Hiszpania).

Tryb życia i zachowanie

To żółw lądowy. Jest aktywny za dnia. Jest ciepłolubny. Unika wody. Przy niższej temperaturze zapada w letarg. Podczas upału chowa się w kryjówkach. Porusza się dość sprawnie i szybko. Potrafi kopać w ziemi jamy, w których chowa się przed upałem lub zimnem.

Morfologia i anatomia

Karapaks osiąga długość 25 cm. Żółw ten nie pije wody bezpośrednio ze zbiorników wody. Należy jednak pamiętać, aby w terrarium znajdował się basen z wodą.

Pożywienie

Zjada miękkie i soczyste części roślin, w tym łodygi, liście i kwiaty. Roślinną dietę uzupełnia bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Samica kopie w ziemi dołek, w którym raz w roku składa jaja (w maju lub czerwcu). Miejsce składania jaj musi być suche i nasłonecznione.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Znane są przypadki zagrzebywania się w ziemi na zimę i przeżywania tego okresu w naszych warunkach.

Podobny do żółwia greckiego jest żółw iberyjski.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

terrarium

Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To częsty mieszkaniec naszych terrariów.
Rodzaj terrarium i wyposażenieOd wiosny do jesieni żółw grecki powinien być trzymany na świeżym powietrzu w zewnętrznym terrarium. Domowe terrarium powinno mieć wymiary 120 x 80 x 40 cm. Konieczna jest żarówka grzewcza i promiennik UVB. Pożądany jest basen z wodą i kryjkówka.
Temperatura20-30 °C, lokalnie do 40°C.
Wilgotność70% w najsilniej zraszanym miejscu.
PokarmPodajemy prawie wyłącznie pokarm roślinny - mniszek lekarski, koniczyna, powój, babka, tasznik, pokrzywy, zioła, suche trawy, kwiaty hibiskusa i dzikiej róży (na deser), pędy liściowe malin, jeżyn, porzeczek, truskawek, poziomek, liście brzozy, klonu, jabłoni. Unikamy sałaty, sera.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres składania jaj u żółwia greckiego.

Pokrewne gatunki gadów


Jaki jest największy żółw na świecie?
Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?

Powiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
18.13 / 75.54%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2017-05-04, GAT-1969




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.