Żółw sępi
© mgkuijpers – stock.adobe.com
Żółw sępi (Macroclemys temminckii) to gatunek żółwia skrytoszyjnego z rodziny skorpuchowatych. Ubarwienie ciała i karapaksu jest ciemnobrązowe. Karapaks jest spłaszczony, zaopatrzony w stożkowate wyrostki, układające się w trzy rzędy. Jest też nieco wydłużony i nierzadko pokryty glonami. Głowa oraz ogon są duże. Szczęki bardzo silne. Górna szczęka przypomina dziób sępa. Palce kończyn są zaopatrzone w pazury.
Występowanie i środowisko
Gad ten występuje w Ameryce Północnej (południowo-wschodnia część kontynentu). Można go spotkać w rzekach, jeziorach i starorzeczach. Na lądzie można go spotkać tylko podczas składania jaj.
Tryb życia i zachowanie
To groźny i agresywny żółw. Większą część czasu żółw sępi spędza zagrzebany w dnie zbiornika wodnego. Jest bardzo dobrze zamaskowany. Polujący żółw czeka nieruchomo na ofiarę zagrzebany w mule.
Morfologia i anatomia
Długość karapaksu wynosi maksymalnie 80 cm. Ciężar ciała wynosi nawet 90 kg.
W paszczy znajduje się czerwony umięśniony wyrostek, który stanowi wabik na ryby. Wyrostek ten przypomina żywą dżdżownicę.
Pożywienie
Poluje na ryby, inne żółwie, mięczaki, płazy, węże, ssaki korzystające z wodopoju.
Rozmnażanie
Samica składa jaja na lądzie w głębokich, wykopanych przez siebie dołach. Składa jednorazowo 20-50 jaj. Po złożeniu jaj, dół zasypywany jest ziemią.
Ochrona i zagrożenia VU
Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Mięso młodych osobników jest bardzo smaczne. Mięso starych osobników nie jest zjadliwe.
Żółw sępi to największy żółw słodkowodny Ameryki Południowej.
Pokrewne gatunki gadów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2018-08-25, GAT-1961