Żółw zielony, żółw jadalny
© Richard Carey – stock.adobe.com
Żółw zielony, żółw jadalny (Chelonia mydas) to gatunek żółwia morskiego, zaliczanego do żółwi skrytoszyjnych. Pancerz w części grzbietowej jest silnie spłaszczony i zwężony w tylnej części, brunatny lub oliwkowozielony z żółtymi plamami lub smugami. Plastron jest żółty lub biały. Spłaszczona jest też głowa, z charakterystycznymi tarczkami. Pysk tępo ścięty.
Występowanie i środowisko
Żółw jadalny występuje w morzach i oceanach, najczęściej strefy równikowej. Można, choć rzadko, spotkać ten gatunek w Morzu Śródziemnym.
Tryb życia i zachowanie
To żółw morski. Jest wyśmienitym pływakiem i nurkiem. Gady te odbywają dalekie wędrówki, podczas których pokonują tysiące kilometrów.
Morfologia i anatomia
Długość karapaksu wynosi 140 cm. Ciężar ciała nawet 500 kg. Kończyny przypominają wiosła. Przednie kończyny są znacznie dłuższe od tylnych. Jeden pazur na każdej z przednich kończyn. Tkanka tłuszczowa ma zielona barwę, z czego wywodzi się nazwa tego żółwia.
Pożywienie
Gad ten zjada morskie rośliny (morską trawę i glony).
Rozmnażanie
Samica składa jaja (do 200 sztuk) na lądzie nawet kilka razy w roku. Składa je w wykopanych przez siebie jamach. Jaja mają do 5 cm średnicy.
Ochrona i zagrożenia EN
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Mięso jest jadalne. Sporządza się z niego zupę żółwiową. Dania z żółwia należą dziś do najbardziej wykwintnych i najdroższych przysmaków.
Pokrewne gatunki gadów
- żółw oliwkowy (Lepidochelys olivacea)
- karetta (Caretta caretta)
- żółw szylkretowy, bissa (Eretmochelys imbricata)
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2018-12-02, GAT-1997