Żółwie skórzaste
Nazwa (Dermochelyidae) to rodzina gadów z żółwi skrytoszyjnych, do której należy tylko jeden gatunek.
To duże żółwie. Ich całą powierzchnia ciała pokryta jest skórą. Przez grzbietową część pancerza biegnie 7 wzdłużnych fałdów, przez stronę brzuszną biegnie 5 takich fałdów. Odnóża wyglądają jak wiosła. Przednie odnóża są znacznie dłuższe od tylnych. Ubarwianie ciemnobrązowe lub czarne z jasnymi plamkami. To bardzo rzadko występujące żółwie.
Występowanie i środowisko
To żółwie morskie. Tylko samice opuszczają wodne środowisko w celu złożenia jaj. Występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata. Są spotykane w Morzu Śródziemnym, a nawet u wybrzeży Francji i Anglii.
Morfologia i anatomia
Karapaks mierzy nawet 2 m długości, rozpiętość kończyn przednich dochodzi do 3 m, a ciężar ciała nawet 680 kg, najczęściej jednak wynosi 350-400 kg. Niektóre źródła donoszą o wadze dochodzącej do 1 tony. Kręgi grzbietowe są ruchome, żebra wolne, a pancerz, złożony z licznych małych płytek, jest wrośnięty w skórę. Tarcze rogowe nie występują.
Rozmnażanie
Samica wychodzi na ląd by złożyć jaja. W tym celu na plaży kopie głęboki dół. Składa do niego nawet 150 jaj. Samica robi tak kilka razy w roku. Młode po wykluciu szybko zdążają do morza, jednak większość z nich ginie, zjedzona przez ptactwo i inne zwierzęta.
Pożywienie
Żółwie te polują na skorupiaki, mięczaki, niewielkie ryby. Zjadają też wodorosty morskie.
Ciekawostki
Żółw skórzasty jest największym z żyjących dziś żółwi. Jego mięso nie jest jadalne. Zawiera trucizny.
Gatunki
To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:
- żółw skórzasty (Dermochelys coriacea)
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2018-07-10, RODZ-899