ZOO Wrocław i Afrykarium

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.

Dzięki ostatniej dużej inwestycji, jaką jest Afrykarium, otwartego jesienią 2014 r., wrocławskie zoo jest najbardziej odwiedzaną atrakcją w kraju: w 2015 r. zoo odwiedziło ponad 1,8 mln gości – to więcej niż Zamek Królewski na Wawelu lub Kopalnię Soli w Wieliczce.

Afrykarium to pierwsze w Polsce oceanarium. Jest tu 15 milionów litrów wody w 21 basenach i akwariach, gdzie mieszka ponad 250 gatunków ryb! Mamy tu prawdziwy ekosystem rafy koralowej, gdzie można podziwiać ponad 60 gatunków kolorowych ryb, akwaria z endemitami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi, akwarium z hipopotamami. Jedną z największych atrakcji jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia oglądanie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek i innych gatunków zwierząt. Można tu oglądać także krokodyle i manaty, ssaki i ptaki. To fantastyczne miejsce, Nie dość powiedzieć, że przedstawiciele branży ogrodów zoologicznych uznali Afrykarium za czwarty cud w świecie ogrodów zoologicznych.

Atrakcje: Pokazowe karmienie zwierząt, spotkania z opiekunami, pawilony ze zwierzętami, przejażdżki na kucach.


Przybliżony czas zwiedzania

czas zwiedzania

4-8 h

Liczba gatunków:

liczba eksponatów

1100

Liczba odwiedzających

liczba eksponatów

1900000

Adres:
ZOO Wrocław, ul. Wróblewskiego 1-5, 51-618 Wrocław
Tel.: 71 3407119, 71 691674199

Strona internetowa:
zoo.wroclaw.pl



© medianauka.pl, M-2


Kalendarz wydarzeń

Brak informacji o nadchodzących wydarzeniach w tym miejscu.

Wiadomości

Przywracamy podgorzałki naturze

Przywracamy podgorzałki naturze

Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.

ZOO ratuje zagrożone gatunki

ZOO ratuje zagrożone gatunki

Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.

Mamy małego myszojelenia!

Mamy małego myszojelenia!

To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!

Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław

Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław

Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.

Raport WWF

Raport WWF

Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.

ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie

ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie

Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.

Nocne śpiewy latającego łosia

Nocne śpiewy latającego łosia

Nowy gatunek zamieszkał w Afrykarium. To największy nietoperz Czarnego Lądu o nietuzinkowym wyglądzie i ciekawym rytuale godowym. Dziesięć osobników młotogłowa wielkogłowego, można będzie zobaczyć w strefie Kongo, kiedy tylko zoo zostanie otwarte. Już teraz można kupić #biletnaprzyszłość i planować wizytę, tworząc trasę zwiedzania z mobilną mapą.

Na pomoc Australii

Na pomoc Australii

Oświadczenie ZOO we Wrocławiu

Oświadczenie ZOO we Wrocławiu

Zając bielak pod ścisłą ochroną

Zając bielak pod ścisłą ochroną

Mało kto wie, że w Polsce występują dwa gatunki zajęcy – szarak i bielak. Szarak jest oficjalnie gatunkiem łownym, choć polowania są dozwolone jedynie w listopadzie i grudniu. Bielak podlega ścisłej ochronie gatunkowej, gdyż jego liczebność w naszym kraju nie jest zbyt wielka.

Odnaleziony ponownie po 100 latach!

Odnaleziony ponownie po 100 latach!

Mamy kolejną sensację. Po niemal 100 latach odnaleziono mundżaka Roosvelta.

Po 30 latach odnaleziono go.

Po 30 latach odnaleziono go.

Wiadomość potwierdzająca ponowne odkrycie gatunku, uznanego za wymarły, zelektryzowała świat nauki, a zwłaszcza biologów na całym świecie. To oznacza szansę na ocalenie i poznanie tego gatunku. To również nadzieja, że uda się odnaleźć więcej „zaginionych gatunków” zwierząt i roślin, których jest już ok. 1 200. Sukces ten jest udziałem Polaków i Wrocławia. Projekt wspiera wrocławskie zoo i jego szef Radosław Ratajszczak.

Niespodzianka w Afrykarium!

Niespodzianka w Afrykarium!

Kiedy w marcu tego roku sorkonosy czarno-rdzawe wprowadziły się do Afrykarium, nikt nie spodziewał się, że tak szybko pojawi się od nich potomstwo. Sukces ogromny, bo to mało poznany i rzadko spotykany w ogrodach zoologicznych gatunek. Można je oglądać w strefie Dżungli Kongo, między basenem krokodyli i manatów.

Maluch z torby

Maluch z torby

We wrocławskim zoo, z torby samicy kangura rudego, wygląda maluch. Przyszedł na świat po 33 dniach ciąży i 230 kolejnych spędzonych w torbie lęgowej! Warto było jednak czekać tak długo, bo teraz coraz częściej można go podziwiać na wybiegu, gdy wychodzi z torby matki.

ZOO Wrocław pomaga tygrysom!

ZOO Wrocław pomaga tygrysom!

Po rozmowie z Jackiem Sutrykiem, Prezydentem Wrocławia, Zarząd ZOO Wrocław podjął decyzję o przekazaniu na rzecz tygrysów z transportu zatrzymanego na granicy polsko-białoruskiej, pomocy finansowej w kwocie 20 000 zł.

Lemur koroniasty – jeden z najrzadszych lemurów

Lemur koroniasty – jeden z najrzadszych lemurów

Można je spotkać w zaledwie 44 ogrodach zoologicznych na świecie. W naturze zamieszkują tylko niewielki teren w północnej części Madagaskaru – niedostępne, ostre jak brzytwa wapienne skały zwane tsingy. Jedyne w Polsce osobniki zamieszkały właśnie we wrocławskim zoo.

Krowa z największymi rogami na świecie

Krowa z największymi rogami na świecie

W ostatni dzień wakacji, 31 sierpnia, przyszedł na świat we wrocławskim zoo cielak watussi – rasy krów afrykańskich o największych rogach na świecie. Córka Delicji i Enapa ma się świetnie, a matka nie odstępuje jej na krok. Pracownicy zoo się cieszą i szukają imienia dla nowego mieszkańca.

Narodziny dikdika we wrocławskim ZOO

Narodziny dikdika we wrocławskim ZOO

Na świat przyszedł jedenasty „afrykański Bambi” Dikdiki to jedne z najmniejszych antylop na świecie - samiec, czyli byk, waży do 4 kg! Są niepozorne, ale skradły serca odwiedzających wrocławskie Afrykarium. Podobno dikdiki bardzo przypominają jelonka Bambiego.

Bezpłatna aplikacja ZOO Wrocław Mapa

Bezpłatna aplikacja ZOO Wrocław Mapa

Zwiedzaj ZOO z mobilną mapą Zaznacz na mapie zwierzęta, które chcesz zobaczyć we wrocławskim zoo, a aplikacja ułoży dla Ciebie specjalną trasę. Dzięki temu zwiedzisz ogród sprawniej i nie pominiesz żadnej atrakcji, która Cię interesuje. ZOO Wrocław i Sii Polska oddają właśnie odświeżoną wersję mobilnej mapy, którą każdy może pobrać za darmo na swój smartfon. Dzięki niej nie tylko bezbłędnie trafisz pod wybieg dla tygrysów, ale i nie przegapisz pory karmienia niedźwiedzi.

Co ma opel do daniela?

Co ma opel do daniela?

Kiedy w 1940 r. uznano daniele mezopotamskie za gatunek wymarły w środowisku naturalnym, wydawało się, że straciliśmy je bezpowrotnie. Jednak niemiecki hrabia Fritz Adam Hermann von Opel sfinansował ekspedycję, która na przełomie 1957-59 roku odnalazła 25 osobników. Dzisiaj na świecie żyje ich ponad 700, w tym 5 we wrocławskim zoo, gdzie stado powiększyło się właśnie o kolejnego osobnika.

Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

Wrocławskie zoo zmienia się nieustannie, dba o dobrostan zwierząt. W tym tygodniu został udostępniony nowy wybieg dla takinów złocistych, a chwilę wcześniej dla jeleni Alfreda. Wybiegi po remoncie i przebudowie są bliskie środowisku naturalnemu, przestronne i przystosowane na potrzeby hodowli tych wspaniałych zwierząt.

Najmniejszy ssak na świecie

Najmniejszy ssak na świecie

Za największego ssaka świata uważa się płetwala błękitnego, który mierzy nawet 30 metrów i osiąga masę 180 ton. Po drugiej stronie skali znajduje się ryjówka etruska – dorasta maksymalnie do 5 cm długości (bez ogona), przy masie ciała 2,5 g. Ten miniaturowy ssak właśnie zamieszkał we wrocławskim zoo.

Narodziny w ZOO

Narodziny w ZOO

Narodziny przedstawiciela rzadkiego, rodzimego gatunku, to okazja, aby sprawdzić jego bieżącą sytuację w środowisku naturalnym.

Osobliwy torbacz z Indonezji

Osobliwy torbacz z Indonezji

We wrocławskim zoo po raz pierwszy urodził się kuskus niedźwiedzi. Jest to gatunek endemiczny, zamieszkujący tylko jedną indonezyjską wyspę - Celebes. Jego hodowlę zachowawczą prowadzą zaledwie cztery ogrody zoologiczne na świecie, w tym właśnie wrocławski. To sensacyjne narodziny, bo kuskus to gatunek mało poznany, więc niezmiernie trudny w hodowli.

Pomóż ratować żółwie z Madagaskaru

Pomóż ratować żółwie z Madagaskaru

10 kwietnia br. władze Madagaskaru skonfiskowały 11 000 krytycznie zagrożonych, endemicznych żółwi promienistych. To jeden z największych przemytów na świecie, który udaremniono. Żółwiami należy zająć się jak najszybciej, by mogły wrócić do środowiska naturalnego. Potrzebne są do tego pieniądze oraz specjalistyczna wiedza.

Lady G – nowa mieszkanka ZOO

Lady G – nowa mieszkanka ZOO

Przełom lutego i marca to tradycyjnie czas pojawiania się we wrocławskim zoo małych dikdików. Tak jest i tym razem, bo 26 lutego matką została Lenonka. Zgodnie z tradycją nowo urodzona samiczka otrzymała muzyczne imię. Tym razem, ze względu na charakterystyczną blond czuprynę, nazwano ją Lady G.

We Wrocławiu na świat przyszedł manat!

We Wrocławiu na świat przyszedł manat!

Manaty to jedne z najrzadszych, zagrożonych wyginięciem zwierząt, których hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne. Można je spotkać w zaledwie 19 ogrodach na świecie, w tym w 10 w Europie. Narodziny każdego cielaka to święto, bo to kolejny krok pozwalający zapewnić przetrwanie tego gatunku.

Czworonożny Dracula na skraju wymarcia

Czworonożny Dracula na skraju wymarcia

Czworonożnym Draculą nazwano kanczyle filipińskie ze względu na niewielkie, „wampirze” kły występujące u samców tego endemicznego gatunku. Jest to zwierzę zagrożone wyginięciem w środowisku naturalnym i hodowla zachowawcza już dzisiaj jest koniecznością dla przetrwania gatunku. Wrocławskie zoo hoduje kanczyle z sukcesem od 2009 r. zasilając światową i europejską populację. W październiku przyszedł na świat już 19 maluch.

Nowy koczkodan górski we Wrocławiu

Nowy koczkodan górski we Wrocławiu

2 sierpnia br. we wrocławskim zoo przyszedł na świat koczkodan górski przedstawiciel gatunku zagrożonego wyginięciem. Jest ich zaledwie 66 osobników w 13 ogrodach zoologicznych na świecie, ale nie wiadomo ile ich żyje w środowisku naturalnym. Podejrzewa się, że status narażonych na wyginięcie (UV) jest nieaktualny, a populacja może być szczątkowa. Powodem jest działalność człowieka w rejonie występowania koczkodanów (środkowa Afryka), gdzie siedliska przekształcane są na pola uprawne czy kopalnie, a same zwierzęta zabijane dla mięsa.

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo

Kiedy rodzi się w zoo potomstwo krytycznie zagrożonego gatunku, jest to powód do radości i dumy. Zwłaszcza, że to kolejny potomek jedynej w Polsce pary tego gatunku. Mowa o gibonach białopoliczkowych, zaliczanych do małp człekokształtnych, których populacja w środowisku naturalnym nie przekracza tysiąca osobników. Dlaczego narodziny nowego osobnika są takie ważne? Bo liczebność w środowisku naturalnym maleje w zastraszającym tempie, zmniejszyła się niemal o połowę w zaledwie trzy pokolenia. Ogrody zoologiczne i w tym wypadku stają się jedyną szansą na przetrwanie tego gatunku.

Bezpieczna przystań dla zagrożonych gatunków

Bezpieczna przystań dla zagrożonych gatunków

Naukowcy biją na alarm. Już co piąty gatunek jest zagrożony wyginięciem. Bez zdecydowanych działań w tym tempie do końca wieku może wyginąć nawet połowa zwierząt i roślin. Na ratunek przychodzą im ogrody zoologiczne. Choć 50 lat temu było to nie do pomyślenia, zmieniają swoją funkcję, stając się enklawami dla przetrwania zagrożonych wyginięciem gatunków. Pod tym względem w Polsce mamy być z czego dumni. Wrocławskie zoo to chwalebny przykład ogrodu zaangażowanego w liczne programy ochrony gatunkowej.

Na wózku<br>przez ZOO

Na wózku
przez ZOO

We wrocławskim zoo osoby starsze i niepełnosprawne mogą wypożyczyć wózek inwalidzki, wystarczy zgłosić się do Punktu Obsługi Klienta. Można go też wcześniej zarezerwować telefonicznie lub e-mailem. To kolejne udogodnienie wprowadzone w tej placówce.

Urodziły się nowe kotiki we wrocławskim zoo !

Urodziły się nowe kotiki we wrocławskim zoo !

We wrocławskim zoo wielka radość, bo na świat przyszły aż dwa maluchy tego gatunku. Jeszcze w te wakacje będzie je można spotkać na wybiegu!

Sensacja we wrocławskim zoo

Sensacja we wrocławskim zoo

Wykluł się jeden z najrzadszych gatunków ptaków na świecie.

Kiedy trzy miesiące temu samica dzioborożca palawańskiego „zniknęła” z woliery, pracownicy wrocławskiego zoo zaczęli podejrzewać, że złożyła i wysiaduje jaja. Od tego czasu nikt nie podchodził do nich poza trzema, znanymi parze ptaków opiekunami. Teraz podejrzenia się potwierdziły, bo pisklę opuściło gniazdo. To pierwszy, udokumentowany przypadek rozmnożenia się tego gatunku w hodowli zachowawczej, sukces tym większy, że gatunek należy do zagrożonych wyginięciem i można podziwiać je zaledwie w trzech ogrodach zoologicznych na świecie.

Obcy są wśród nas! We wrocławskim zoo przyszedł na świat „cudak”.

Obcy są wśród nas! We wrocławskim zoo przyszedł na świat „cudak”.

Bolita południowy to zwierzę, które wzbudza ogromną ciekawość w świecie biologów, bo wciąż jest mało znane. Z wyglądu przypomina trochę Spocka ze „Star Trek” ze względu na uszy oraz palce układające się w charakterystyczny gest kosmicznego bohatera. I ten wygląd „obcego” odzwierciedla niezwykłe cechy tego zagrożonego gatunku pochodzącego z Ameryki Południowej.

Wieczór Marzeń w ZOO Wrocław

Wieczór Marzeń w ZOO Wrocław

"Dreamnight", czyli noc marzeń, to w rzeczywistości popołudnie, kiedy brama ZOO Wrocław i ponad 250 innych ogrodów na całym świecie, otwarta jest dla dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych, które przebywają w szpitalach i ośrodkach opieki. Specjalnie dla nich zoo przygotowało spotkania z opiekunami zwierząt i pokazowe karmienia.






Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.