Żuk wiosenny

Żuk wiosenny (Trypocopris vernalis)

© Cosmin Manci - Fotolia.com

Żuk wiosenny (Trypocopris vernalis) to gatunek rodzimego chrząszcza z rodziny żukowatych. Ma owalne i pękate ciało, czarne z fioletowym lub zielonkawym odcieniem, mocno błyszczące. Cechą charakterystyczną tego gatunku są gładkie pokrywy skrzydłowe (u innych żuków brak tej cechy).

Występowanie i środowisko PL

Obszar występowania tego gatunku to Europa i Azja Mniejsza. To pospolity u w Polsce chrząszcz, występuje głównie w lasach, czasem na otwartych terenach.

Tryb życia i zachowanie

Późnym latem i jesienią chrząszcze te budują podziemne norki i korytarze z komorami lęgowymi. Żuki wiosenne mają zwyczaj toczyć gnojowe kulki do tych miejsc.

Morfologia i anatomia

Chrząszcz ten dorasta do 12-20 mm.

Pożywienie

To koprofag. Chrząszcz ten żywi się odchodami ssaków. Spija też soki drzew ze ściętych pni oraz żeruje na niektórych grzybach.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w zakopanych w ziemi odchodach. Larwy wylęgają się dopiero wiosną następnego roku i żerują na odchodach. Dorosłe owady pojawiają się latem.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To jeden z najczęściej spotykanych żuków w Polsce.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres obserwacji żuka wiosennego.

Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-08-30, GAT-1429




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.