Zwierzęta trójwarstwowe

Zwierzęta trójwarstwowe, trójwarstwowce (Triploblastica) to zwierzęta, które w swoim rozwoju zarodkowym wykształcają trzy warstwy komórek (listków zarodkowych). Są to:

ektoderma - zewnętrzny listek zarodkowy, z którego wytwarza się zewnętrzna warstwa organizmu, a także czasem centralny układ nerwowy;

entoderma, endoderma - wewnętrzny listek zarodkowy, z którego wytwarza się wewnętrzna warstwa organizmu, w tym przewód pokarmowy, wątroba, płuca;

mezoderma - pośredni, środkowy listek zarodkowy. Z mezodermy wykształcają się mięśnie i wiele narządów wewnętrznych.

Przynależność zwierząt

Do zwierząt trójwarstwowych należą praktycznie wszystkie zwierzęta o dwubocznej symetrii ciała. Są to wszystkie zwierzęta tkankowe za wyjątkiem gąbek, parzydełkowców i żebropławów.



Inne zagadnienia z tej lekcji

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.

Zwierzęta dwuwarstwowe


Zwierzęta dwuwarstwowe, dwuwarstwowce (Diploblastica) to zwierzęta, które w swoim rozwoju zarodkowym wykształcają dwie warstwy komórek (listków zarodkowych).





Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984

© medianauka.pl, 2020-11-22, A-3948



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.