Zygzakowiec kokornakowiec

Zygzakowiec kokornakowiec (Zerynthia polyxena)

© Vitalii Hulai – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Zygzakowiec kokornakowiec (Zerynthia polyxena) to piękny motyl z rodziny paziowatych o dużych, jasnożółtych skrzydłach z misternym, czarnym rysunkiem i czerwonymi lun białymi plamami. Na brzegach skrzydeł deseń układa się w bardzo wyraźny zygzak, od którego pochodzi nazwa gatunkowa motyla. Gąsienica ma różowawy kolor. Ma wiele rzędów czerwonych wyrostków z czarnymi zakończeniami z włoskami.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w cieplejszych rejonach Europy i w Azji Mniejszej. W Polsce obserwuje się osobniki migrujące. Można je spotkać w okolicy doliny Popradu i Bramy Morawskiej. Preferuje siedliska silnie nasłonecznione na stokach, skrajach lasów. Pionowy zasięg występowania do 1700 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Lot motyli jest powolny, nisko nad ziemią. Zimuje stadium poczwarki. Motyl nie jest płochliwy.

Pożywienie

Gąsienica żeruje tylko na jednym gatunku rośliny - kokornaku powojnikowym i innych kokornakach. Blaszka liścia zjadana jest od spodu od zewnętrznej strony.

Rozmnażanie

Samica składa jaja pojedynczo lub w niewielkich grupach. Gąsienica rozwija się przez 4-5 tygodni. W ciągu roku pojawia się tylko jedno pokolenie. Motyle można obserwować tylko od końca kwietnia do maja, w południowej Europie od końca marca do początku lipca.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Możliwość obserwowania w Polsce zygzakowca kokornakowca (migrujące osobniki).
       Możliwość obserwowania w południowej Europie zygzakowca kokornakowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.85 / 65.95%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2016-05-29, GAT-1201




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.