Oświadczenie ZOO we Wrocławiu

OŚWIADCZENIE
Szanowni Państwo,
Podjąłem decyzję, że Zoo Wrocław przekaże 10.000 AUD $ The Bushfire Emergency Wildlife Fund na rzecz ratowania zwierząt w płonącej części Australii. Środki te pochodzą z dobrowolnych dopłat 1 PLN do biletu ZOO NA RATUNEK.
Od września ubiegłego roku część Australii trawią, na niespotykaną dotychczas skalę, pożary. Ofiarami są nie tylko ludzie, ale również przyroda. Szacuje się, że w ogniu i na skutek zatrucia dymem mogło zginąć nawet 500 mln zwierząt.
Z doniesień naszych kolegów z ogrodów zoologicznych, którzy obserwują żywioł na miejscu, nie chodzi już tylko o ratowanie zwierząt z pożarów, chodzi o przetrwanie endemicznych gatunków.
Podejrzewa się, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wyginął grubogonik (Sminthiopsis aitkeni) na Wyspie Kangura – malutki torbacz magazynujący tłuszcz w ogonie! Na skraju wyginięcia jest żałobnica brunatna (Calyptorhynchus lathami halmaturinus) – piękny ptak z rodziny kakaduowatych, którego populację udało się w ostatnich latach odbudować oraz kangorszczur długonogi (Potorous longipes). Taka sytuacja może za chwilę dotknąć kolejne gatunki, bo Australia to kontynent endemitów, które w większość są specjalistami żywieniowymi – roślinnymi i zwierzęcymi. Wyobraźmy sobie, że spłoną wszystkie drzewa eukaliptusowe, główne źródło pokarmu koali. Niektóre z tych drzew osiągają niemal 100 metrów wysokości, więc nie odrosną w ciągu jednego miesiąca, potrzebują na to lat. To za długo by wykarmić całą populację tak lubianych misiów koala i ich potomstwa.
W obliczu tak wielkiej tragedii, nie można pozostać obojętnym. Dlatego postanowiłem przekazać część środków, z funduszu ochrony gatunkowej, na pomoc w ratowaniu zwierząt z pożarów w Australii na ręce funduszu prowadzonego przez Zoos Victoria w Melbourne. Lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt z tego zoo, to specjaliści, którzy wiedzą jak zająć się dzikimi zwierzętami. Nasza pomoc posłuży im do sfinansowania lekarstw, dodatkowej opieki weterynaryjnej, rehabilitacji, czy budowy tymczasowych punktów opieki nad ocalonymi zwierzętami. Chciałbym podkreślić jak ważna jest w obecnej sytuacji rola ogrodów zoologicznych, które są w stanie pomagać dzikiej przyrodzie poprzez doświadczenie swoich pracowników, finansowo oraz edukacyjnie.
Fundusz ochrony gatunkowej i Fundacja Dodo powstały w naszym zoo po to, by wspierać ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym, w tym by móc błyskawicznie reagować w przypadku zdarzeń losowych jak pożary czy przechwycenie przemytu zwierząt. Dzięki Państwa szczodrości przy zakupie biletów ZOO NA RATUNEK i darowizn, możemy realnie ratować zwierzęta i przywracać je naturze.
Bardzo za to dziękuję, kłaniam się nisko, bo to oznaka zaufania, które bardzo wysoko cenię i którego nie zawiodę. Mam nadzieję, że nadal będziecie nas Państwo wspierać do czego nieustannie namawiam. Jeśli ktoś chce wesprzeć naszą pomoc dla zwierząt Australii może to zrobić poprzez zbiórkę publiczną na portalu Zrzutka.pl/australia i darowizny na Fundację DODO z dopiskiem „Australia”. Zachęcam również do odwiedzin zoo i zakupu biletu NA RATUNEK, dzięki któremu będziemy dalej pomagać zwierzętom w środowisku ich występowania.
Radosław Ratajszczak
Prezes Zarządu ZOO Wrocław


Źródło informacji: ZOO Wrocław, 2020-01-11, W-50


ikona

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.





Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.