Pomóż ratować żółwie z Madagaskaru

10 kwietnia br. władze Madagaskaru skonfiskowały 11 000 krytycznie zagrożonych, endemicznych żółwi promienistych. To jeden z największych przemytów na świecie, który udaremniono. Żółwiami należy zająć się jak najszybciej, by mogły wrócić do środowiska naturalnego. Potrzebne są do tego pieniądze oraz specjalistyczna wiedza.

żółw promienisty

Żółwie promieniste (Astrochelys radiata) jeszcze 20 lat temu były powszechne na Madagaskarze, można było je spotkać blisko miast i dróg, przez co stały się symbolem dzikiej przyrody na południu wyspy. Do bardzo szybkiego spadku liczebności populacji przyczyniła się utrata siedlisk, kłusownictwo i nielegalny handel. Żółwie trafiają głównie do Azji, jako zwierzęta domowe, ale też jako przysmak czy pseudomedykamenty. Szacuje się,  że przez ostatnie dwie dekady, populacja zmniejszyła się o 80%, a za kolejne 20 lat żółwie te znikną ze środowiska naturalnego.

żółw promienisty

Kiedy policja weszła do jednej z willi w miejscowości Toliara, na południu Madagaskaru, okazało się, że dom dosłownie wypełniony jest żółwiami. Znajdowały się we wszystkich pomieszczeniach, a ich liczba przytłoczyła policjantów i pracowników  Dyrekcji Ochrony Środowiska, Ekologii i Leśnictwa Madagaskaru. Aresztowano 3 osoby podejrzane o nielegalny handel zwierzętami, a żółwie przewieziono do "Villages de Tortues", gdzie trafiły pod opiekę specjalistów z Turtle Survival Alliance.

Mimo natychmiastowej reakcji i ogromnych starań międzynarodowej ekipy weterynarzy, opiekunów i wolontariuszy, nie udaje się pomóc wszystkim zwierzętom. Już pierwszego dnia odnotowano kilkaset zgonów. Żółwie są bowiem w złym stanie: odwodnione, niedożywione i poranione. Andrew Walde z Turtle Survival Alliance, koordynator akcji ratunkowej na Madagaskarze, apeluje o wsparcie finansowe. Żółwie wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, leków, środków opatrunkowych. Nie trudno wyobrazić sobie koszty wyżywienia i opieki nad ponad 10 000 żółwi.  Skonfiskowane zwierzęta będą musiały znajdować się pod opieką ludzi jeszcze przez wiele miesięcy, zanim wyzdrowieją, przejdą badania i będą mogły wrócić do natury.

Na apel odpowiedziało wiele ogrodów zoologicznych z całego świata, w tym wrocławskie zoo.

Działania podjęła Fundacja Zoo Wrocław DODO i pracownicy zoo. Nagrali filmik wzywający Polaków do pomocy żółwiom i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy.

- Zwierzęta z przemytu zawsze są w złej kondycji. Miałam okazję zobaczyć jak na Palawanie żółwie traktowane były przez przemytników. Proszę mi wierzyć, serce pęka. Odwodnienie i niedożywienie to tylko wierzchołek góry lodowej. Żółwie stłoczone w jednym miejscu próbują stworzyć dla siebie przestrzeń, walcząc o nią i robiąc sobie krzywdę. W konsekwencji są często ślepe i mają uszkodzone skorupy. Co ważne uszkodzenie skorupy żółwi, czyli żywej tkanki powoduje ogromny ból i może być przyczyną infekcji narządów wewnętrznych, doprowadzając do śmierci zwierzęcia – mówi Karolina Mól-Woźniak, opiekun zwierząt w Terrarium wrocławskiego zoo.
***

żółw promienisty

Wrocławskie zoo ma chlubną historię ratowania przemycanych żółwi! Mieszkające w naszym Terrarium żółwie promieniste pochodzą z konfiskaty z Singapuru. Po przejściu kwarantanny, 9 listopada 2011 r. przyjechały do Wrocławia z Rotterdamu. Miały wówczas ok. 4 lat i 10-12cm. Teraz w wieku 11 lat, mierzą od  17 do 25 cm.

W 2015 roku zoo wsparło akcję ratowania skonfiskowanych żółwi leśnych na Palawanie, wysyłając tam opiekunkę gadów p. Karolinę Mól – Woźniak, która pielęgnowała, leczyła a potem wypuszczała do środowiska naturalnego ocalone żółwie.
Zoo Wrocław udzieliło także finansowej pomocy podczas akcji ratowania żółwi wielkogłowych w Birmie.

żółw promienisty

Link do zbiórki, która trwa do 12 maja http://bit.ly/ZooWroclawRatujemyZolwie

Link do filmu z apelem o pomoc http://bit.ly/ZooWroclawZolwie

Wpłat można dokonywać również na konto Fundacji ZOO Wrocław Dodo 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem ŻÓŁWIE


Źródło informacji: ZOO Wrocław, 2018-04-29, W-20


ikona

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.





Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.