Krowa z największymi rogami na świecie

W ostatni dzień wakacji, 31 sierpnia, przyszedł na świat we wrocławskim zoo cielak watussi – rasy krów afrykańskich o największych rogach na świecie. Córka Delicji i Enapa ma się świetnie, a matka nie odstępuje jej na krok. Pracownicy zoo się cieszą i szukają imienia dla nowego mieszkańca.

W maju 2016 r. opiekunowie zoo wre Wrocławiu uratowali cielaka watussi, którego porzuciła matka. Drażetka, bo takie nadano jej imię, wyrosła na piękną krowę i żyje szczęśliwie w Zoo Safari Borysew. Kiedy więc okazało się, że Delicja – krowa watussi, ponownie spodziewa się potomstwa obudziło to nadzieje i obawy wśród opiekunów.

watussi

- Nasza praca to przede wszystkim doglądanie zwierząt. Kiedy zdarza się, że rodzice porzucają potomstwo, stajemy się pielęgniarzami. To bardzo wymagające i odpowiedzialne zadanie. Podejmujemy się tego z pełnym poświęceniem, ale nie tak powinno być. Cielak watussi powinien być wychowywany przez przedstawiciela swojego gatunku, nie człowieka. Dlatego, kiedy Delicja urodziła i zajęła się cielakiem, odetchnęliśmy z ulgą – opowiada Łukasz Karolik opiekun kopytnych we wrocławskim zoo.

Młodą krówkę można już oglądać na wybiegu, gdzie spaceruje pod czujnym okiem matki. Póki cielak nie podrośnie, ojciec będzie oddzielony, by przypadkiem nie zrobił córce krzywdy. Do tego czasu widują się przez odgrodzenie. Nowa mieszkanka nie ma jeszcze imienia, a pracownicy zoo zachęcają do składania propozycji na profilu ogrodu na Facebook i Instagram.

watussi cielak

Watussi (Bos taurus) to rasa bydła domowego hodowana w Afryce Wschodniej (głównie Uganda i Rwanda) uważana za jedną z najstarszych na świecie. Znane są z rysunków jaskiniowych oraz egipskiego malarstwa grobowego.

Średnia długość ich życia wynosi ponad 20 lat. Dorosłe samce osiągają masę bliską 1 000 kg!

„Watussi” oznacza tyle co Tutsi, a to z kolei nawa jednego z trzech największych plemion zamieszkujących tę część Afryki. Jednak tamtejsza ludność nazywa je „Inyambo” co tłumaczy się jako "krowy z bardzo długimi rogami".  Nie dziwi więc, że uważane są wciąż za miernik bogactwa.

Cechą charakterystyczną gatunku są rogi o imponujących wymiarach - przy nasadzie, w obwodzie mogą mieć nawet 50 cm oraz długość przekraczającą 150 cm. To dzięki nim rasa ta jest odporna na trudne warunki w jakich żyje, bowiem wewnętrza część rogów pokryta jest siatką naczyń krwionośnych, dzięki którym duża ilość ciepła wydalana jest na zewnątrz bez potrzeby pocenia się i strat w gospodarce wodnej organizmu. Oczywiście rogi pełnią również rolę obronną.

We wrocławskim zoo watussi mieszkają na wybiegu vis a vis pawilonu Madagaskaru. Są to dwa osobniki – urodzona w 2009 r. wrocławianka Delicja i pochodzący z Dvur Kralove samiec Enap urodzony w 2012 r.  A jak na imię będzie miała najnowsza mieszkanka zoo? To zależy między innymi od Ciebie!
https://www.facebook.com/wroclawskiezoo/


Źródło informacji: ZOO Wrocław, 2019-10-11, W-41


ikona

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.





Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.