Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

Wrocławskie zoo zmienia się nieustannie, dba o dobrostan zwierząt. W tym tygodniu został udostępniony nowy wybieg dla takinów złocistych, a chwilę wcześniej dla jeleni Alfreda. Wybiegi po remoncie i przebudowie są bliskie środowisku naturalnemu, przestronne i przystosowane na potrzeby hodowli tych wspaniałych zwierząt.

Takin złocisty

We wrocławskim ogrodzie mieszka pięć osobników takinów złocistych - Xian, Johnny Woo, Wanju, Zhaoze oraz młoda Shanxi, urodzona u nas w marcu samica. Dorosłe osobniki przyjechały w ramach wymiany hodowlanej na przełomie czerwca i lipca 2017 r. z ogrodów zoologicznych w Liberecu, Dreźnie i Berlinie.

Specjalnie na ich potrzeby został utworzony wybieg, kilkukrotnie większy od poprzedniego. Obecnie zwierzęta mają nieograniczony dostęp do stawu i możliwość wchodzenia na skałki. Chcemy prowadzić hodowlę takinów, stąd tak duża rozbudowa - mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt, brygadzista sekcji kopytnych.

Takiny złote (Budorcas taxicolor bedfordi) to gatunek endemiczny chińskich wyżyn w prowincji Shanxi, gdzie można je spotkać do wysokości 4 500 m n.p.m. Należą do największych przedstawicieli kozłowatych, w co dość trudno uwierzyć patrząc na nie. Osiągają do 2,2 m długości ciała przy 1,4 wysokości i masie ciała nawet 350 kg. Zgodnie ze statusem IUCN należą do gatunków „wrażliwych” na wyginięcie.  Żerują rano i przed wieczorem. Żywią się pędami, po które mogą sięgać do 3 m wysokości, wspierając przednie nogi na pniu lub przewracając młode drzewka.

Cieszymy się, że takiny tak szybko się adaptują do nowych warunków. Praca hodowlana musi być na jak najwyższym poziomie, chcąc je przywrócić do natury.  Nowy wybieg spełnia wszystkie najnowocześniejsze wymogi, jest tak przestronny, że moglibyśmy pokusić się jeszcze - co najmniej - o dwie samice – dodaje Karolik

Aby trafić na nowy wybieg takinów: należy  udać się do historycznej części ogrodu (po prawej stronie od głównego wejścia). Od Terrarium prowadzi alejka wzdłuż wybiegu danieli, przejdziemy obok sów i manuli, aż trafimy na wybieg takinów złotych. Jest tu niezwykle przyjemnie i chłodno.

Otworzyliśmy także wybieg dla jeleni Alfreda, znajdujący się zaraz obok wybiegu takinów. Jelenie mają nieograniczony dostęp do wody oraz tereny porośnięte drzewami i krzakami. Jeleń Alfreda to jeden z najrzadszych ssaków na świecie, endemit Filipin – występuje na wyspach Panay i Negros. Zamieszkuje pozostałości lasów deszczowych. Przez ponad 40 lat uznawany był za wymarły. Dopiero w 1986 r. brytyjski zoolog rozpoznał w oswojonym zwierzęciu (w jednej z wiejskich chat na wyspie Panay) samca tego gatunku. Obecnie hodowla zoo jest dla niego jedyną szansą na przetrwanie. Głównymi zagrożeniami są kłusownictwo i wylesianie naturalnego środowiska.


Kilka informacji o wybiegach:
Powierzchnia Działki – 128 943, 00 m²
- w tym obszar objęty opracowaniem: 7 817, 00 m²
Powierzchnia istniejących wybiegów – 1 951, 40 m²
Powierzchnia wybiegów po remoncie i przebudowie:
- wybieg takinów - 1348,80 m²
- wybieg jeleni 1269,45 m²
Powierzchnia przedwybiegów:
- takinów - 265,60 m²
- jeleni - 231,00 m²
Powierzchnia tarasów drewnianych – 61, 40 m²
Długość nowych ogrodzeń i palisad - 421,80 m.b.

Wykonawca: CREPROJECT / Architektura: Bartosz Żmuda


Źródło informacji: ZOO Wrocław, 2019-07-07, W-33


ikona

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.





Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.